Studenci z UJ zdobyli brązowy medal Akademickich Mistrzostwach Świata w programowaniu zespołowym

0

Trzyosobowy zespół studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobył brązowy
medal XXXV Akademickich Mistrzostw Świata w programowaniu zespołowym, które odbyły się w Orlando na
Florydzie - poinformowała we wtorek rzeczniczka UJ, Katarzyna Pilitowska.

Trzyosobowy zespół studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobył brązowy medal XXXV Akademickich Mistrzostw Świata w programowaniu zespołowym, które odbyły się w Orlando na Florydzie - poinformowała we wtorek rzeczniczka UJ, Katarzyna Pilitowska.

Do finałów zawodów zakwalifikowało się 105 drużyn, w tym trzy z Polski: z UJ, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Udało nam się rozwiązać siedem zadań. Zwycięzcy zrobili osiem. Zadania polegają na napisaniu programów, które kodują rozwiązanie pewnych problemów" - powiedział PAP opiekun zespołu z UJ, prof. Paweł Idziak.

O zwycięstwie przesądzał czas, w jakim studentom udało się rozwiązać zadane problemy. W Orlando musieli się zmierzyć z 11 zadaniami.

"Pokonaliśmy znakomitych konkurentów m.in. z University of Waterloo, Massachusetts Institute of Technology, Princeton University" - mówił PAP prof. Marek Zaionc, kierownik Katedry Podstaw Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. "Wszystkie drużyny, tych 300 młodych ludzi, którzy startowali w finałach zawodów to najlepsi na świecie programiści. Specjaliści niejednej firmy komputerowej przegraliby z nimi" - dodał prof. Zaionc.

Na UJ od kilku lat jest specjalizacja informatyka analityczna, na której studiują najbardziej uzdolnione osoby m.in. laureaci olimpiad informatycznych i matematycznych.

W drużynie UJ byli: Robert Obryk, Adam Polak i Maciej Wawro. Wszyscy oni studiują informatykę analityczną.

W mistrzostwach zwyciężyli studenci z Zhejiang University z Chin. Ponieważ na każdym z miejsc medalowych było kilka drużyn programiści z UJ uplasowali się na 9. pozycji i zdobyli brązowy medal.

Reprezentanci UW zajęli 13. miejsce, a Uniwersytetu Wrocławskiego 42.

Za rok finały Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym mają się odbyć na Uniwersytecie Warszawskim od 13 do 18 maja. Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. (PAP)