Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Student UJ odkrył nową kometę przelatujacą w pobliżu Słońca

0
Podziel się

Nową kometę przelatującą w pobliżu Słońca odkrył student Wydziału Fizyki,
Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Kusiak. Było to jego 102
odkrycie w ramach międzynarodowego projektu SOHO Sungrazing Comets.

bEhDzyTF

Nową kometę przelatującą w pobliżu Słońca odkrył student Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego Michał Kusiak. Było to jego 102 odkrycie w ramach międzynarodowego projektu SOHO Sungrazing Comets.

Kusiak poinformował, że odkryta kometa należy do grupy Kreutza. Są to komety muskające Słońce, ich nazwa pochodzi od niemieckiego astronoma Heinricha Kreutza, który jako pierwszy wykazał, że komety z tej rodziny są ze sobą powiązane.

Jak wyjaśnił odkrywca, nową kometę zidentyfikował 17 listopada na zdjęciach z koronografu LASCO C3, jednego z instrumentów znajdującego się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Laboratory).

bEhDzyTH

Kometa w ciągu następnej doby uzyskała wysoką jasność rozwijając przy tym bardzo efektowny warkocz. Odkrycie potwierdzili: łowca komet Jiangao Ruan z Chin oraz Karl Battams z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie, koordynator projektu SOHO Sungrazing Comets.

Kometa w nocy z 18 na 19 listopada zbliżyła się do Słońca na niewielką odległość około 1 mln km. Silne oddziaływania ze strony Słońca (siły pływowe, ciśnienie wiatru słonecznego, temperatura) spowodowały, że kometa nie przetrwała tak bliskiego przejścia.

Sonda SOHO wykonuje na bieżąco zdjęcia Słońca i jego bliskiego otoczenia. Dane udostępniane są po kilkunastu minutach na kilku serwerach, z których poprzez internet każdy z uczestniczących w obserwacji badaczy może je pobrać i za pomocą komputera osobistego przeanalizować.

Kometa z 17 listopada była 102 odkryciem krakowskiego badacza, co daje mu 6. miejsce wśród uczestników programu z całego świata. W projekcie uczestniczy on od 2004 roku. (PAP)

bEhDzyTN

rgr/ ls/

bEhDzyUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)