Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stworzono gazetę "Chopin Express" w związku z konkursem

0
Podziel się

Do 23 października ukazywać się będzie specjalna gazeta "Chopin Express",
wydawana przez Instytut Adama Mickiewicza i znany brytyjski magazyn "Gramophone". Publikacja
towarzyszy w Warszawie 16. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

bEhEVlkl

Do 23 października ukazywać się będzie specjalna gazeta "Chopin Express", wydawana przez Instytut Adama Mickiewicza i znany brytyjski magazyn "Gramophone". Publikacja towarzyszy w Warszawie 16. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Na łamach "Chopin Express" publikowane będą relacje z wydarzeń konkursowych, artykuły opisujące kulturę polską w kontekście Roku Chopinowskiego, będą też prezentowane sylwetki pianistów - poinformowała w piątek PAP Bogusława Marszalik z Biura Prasowego Chopin 2010.

"Do współpracy z gazetą, wydawaną w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, zostali zaproszeni znani krytycy i dziennikarze. Do Polski przyjeżdża redaktor +Gramophone+, Emma Baker. +Chopin Express+ będzie dostępny w Filharmonii Narodowej oraz u warszawskich gazeciarzy" - powiedziała Marszalik.

bEhEVlkn

Przesłuchania XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczną się w niedzielę. Jako pierwszy zagra reprezentujący Chiny pianista Peng Cheng He, który wylosował numer 1 podczas czwartkowej ceremonii losowania kolejności.

W sumie do konkursu zakwalifikowało się 81 pianistów. Zgodnie z werdyktem jury eliminacji, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego, w konkursie Polskę reprezentować będzie siedmioro Polaków: Fares Marek Basmadji (Polska/Syria), Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak, Joanna Różewska, Gracjan Szymczak i Paweł Wakarecy.

Fares Marek Basmadji wylosował numer 37, Paweł Wakarecy - 31, Joanna Różewska - 34, Jacek Kortus - 59, Marcin Koziak - 64, Marek Bracha - 65. Z numerem 78 wystąpi Gracjan Szymczak.

Konkurs odbywa się m.in. w Filharmonii Narodowej. I etap przesłuchań potrwa do 7 października. Przesłuchania II etapu odbędą się w dniach 9-13 października, III etapu - od 14 do 16 października. W dniach 18-20 października odbędą się przesłuchania finału. 20 października ok. godz. 23 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.

bEhEVlkt

Koncert laureatów zaplanowano na 21 października. Powtórzenie koncertu laureatów - na 22 i 23 października.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku w udostępnionej na ten cel sali Filharmonii Warszawskiej. Od 1957 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Konkurs odbywa się co pięć lat. Laureatem ostatniego konkursu w 2005 roku został Polak, Rafał Blechacz.(PAP)

jp/ jra/

bEhEVlkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)