Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stypendia rektora jednak nie dla studentów pierwszego roku

0
Podziel się:

Zapis o stypendiach rektora dla studentów pierwszego roku został usunięty z
projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, który przyjął w grudniu rząd - przyznaje resort
nauki. O takie stypendia chce nadal walczyć Parlament Studentów RP.

bEDyGjFN

Zapis o stypendiach rektora dla studentów pierwszego roku został usunięty z projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, który przyjął w grudniu rząd - przyznaje resort nauki. O takie stypendia chce nadal walczyć Parlament Studentów RP.

Choć decyzja o rezygnacji z zapisu zapadła na posiedzeniu Rady Ministrów 17 grudnia, informacja o tym nie pojawiła się ani w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu po posiedzeniu rządu, ani na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O zmianie poinformował dopiero 9 stycznia "Dziennik. Gazeta Prawna".

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji nie był też opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, gdzie ma trafić - według zapowiedzi resortu nauki - za kilka dni.

bEDyGjFP

Obecnie stypendia rektora za osiągnięcia w nauce, sporcie czy działalności artystycznej są przyznawane od drugiego roku studiów. MNiSW w przygotowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym proponowało, by trafiały one już do studentów pierwszego roku.

"Rząd wycofał się z tej propozycji nie znajdując uzasadnienia dla takiego wzrostu budżetu. Jest to w sumie 420 mln zł w perspektywie dziesięcioletniej" - powiedziała PAP wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz. "Rząd wycofał się z tego pomysłu, więc w najbliższej nowelizacji nie wróci do tego tematu. Będzie on jednak cały czas dyskutowany, przede wszystkim ze studentami i uczelniami" - zaznaczyła wiceminister.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji trafi teraz do Sejmu.

Niewielkie są jednak szanse, by zapis przywrócono podczas prac nad nowelizacją w Sejmie. Takiej poprawki - jak powiedziała PAP była minister nauki, posłanka Platformy Obywatelskiej Barbara Kudrycka - raczej nie złożą posłowie partii rządzącej. "Chcielibyśmy, aby projekt rządowy przeszedł przez Sejm w takiej postaci, w jakiej przyjął go rząd. Z tego powodu raczej nie będziemy występować z inicjatywą poselską przywrócenia zapisu dotyczącego przyznawania stypendiów studentom pierwszego roku" - wyjaśniła Kudrycka.

bEDyGjFV

Lipińska-Nałęcz podkreśliła, że być może w dalszej perspektywie kwestia wygospodarowania pieniędzy na stypendia rektora dla studentów pierwszego roku nie będzie tak dokuczliwa i możliwy będzie powrót do propozycji MNiSW. "Musimy zaczekać na poprawę sytuacji gospodarczej i sytuacji budżetu państwa. Jeśli taka poprawa nastąpi, to możliwe, że posłowie albo ministerstwo wystąpią z taką propozycją. Najbliższe dwa lata jeszcze nie będą łatwe, ale być może w 2015 r. będziemy wiedzieli, że sytuacja jest już lepsza i będzie można to wprowadzić od 2016 r." - wtóruje jej Kudrycka.

O wprowadzenie stypendiów dla studentów pierwszego roku, ale z uwzględnieniem przedstawionych wcześniej uwag, w dalszym ciągu będzie zabiegał Parlament Studentów RP. Podkreślił też, że ministerstwo nauki nie poinformowało władz PSRP o wycofaniu się rządu z koncepcji wprowadzenia stypendiów dla studentów I roku.

"Liczymy, że minister Lena Kolarska-Bobińska pozytywnie ustosunkuje się do naszych uwag, ponieważ wsparcie studentów pierwszego roku jest jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji dotyczącym studentów" - powiedział PAP przewodniczący PSRP Piotr Mueller.

Lipińska-Nałęcz zauważa, że studenci pierwszego roku będą otrzymywali pomoc socjalną, by status materialny nie eliminował ich z możliwości studiowania. "Te stypendia są niezagrożone. Tę pomoc studenci pierwszego roku mają od początku. Nie mają tylko pomocy będącej odpowiednikiem stypendiów za osiągnięcia naukowe" - wyjaśnia. (PAP)

bEDyGjFW

ekr/ agt/ jbr/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

bEDyGjGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)