Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stypendyści Fundacji Episkopatu na letnim obozie w Łodzi

0
Podziel się:

Ponad 1200 młodych ludzi, stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło
Nowego Tysiąclecia" przyjechała do Łodzi na letni obóz formacyjno-integracyjny. Uczniowie gimnazjów
i liceów pochodzący z małych miejscowości a także dzieci polskiego pochodzenia zza wschodniej
granicy, spędzą w mieście dwa tygodnie.

Ponad 1200 młodych ludzi, stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyjechała do Łodzi na letni obóz formacyjno-integracyjny. Uczniowie gimnazjów i liceów pochodzący z małych miejscowości a także dzieci polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy, spędzą w mieście dwa tygodnie.

Hasłem tegorocznego obozu jest "Łódź Dobrego Połowu". Zainaugurowała go w sobotę msza święta w łódzkiej archikatedrze, której przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Zdaniem metropolity dzieło Fundacji to "żywy pomnik" dla uczczenia Jana Pawła II.

"To dzieło jest takim żywym pomnikiem, bo najcenniejszą rzeczą jest zainwestować w człowieka. Pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć drogę życiową, swoje powołanie. Pomóc mu wśród różnych spraw jakie idą przez świat, których także młody człowiek doświadcza, znaleźć fundament dla budowania swojej przyszłości. Poprowadzić go drogą coraz pełniejszego rozwoju jego człowieczeństwa" - powiedział na konferencji prasowej abp Ziółek.

Cele, które postawiła sobie fundacja - w jego ocenie - są realizowane przez otwieranie przed młodymi możliwości wchodzenia we wszystkie dziedziny i sektory naszego życia narodowego, kulturowego, duchowego. "Organizowane są zatem te obozy w różnych miastach, żeby tak jak uczył nas Jana Paweł II można było poznawać swoją historię, swoją ziemię ojczystą, swoją kulturę. Rozpoznawać w ten sposób swoją tożsamość" - podkreślił metropolita łódzki.

Młodzi ludzie przyjechali do Łodzi autokarami, pociągami, busami z 39 diecezji z całej Polski. Zamieszkali w akademikach Politechniki i Uniwersytetu Łódzkiego. Widać ich już na ulicach miasta dzięki charakterystycznym żółtym koszulkom. Opiekuje się nimi ponad 200-osobowa kadra.

Fundacja rokrocznie w czasie letnich wakacji zaprasza swoich stypendystów, którymi są szczególnie uzdolnieni, młodzi ludzie pochodzący z wiosek i małych miasteczek, na obóz formacyjno-integracyjny organizowany w dużym ośrodku. Ma on służyć wzajemnemu poznaniu się, a także być próbą zmierzenia się z dużym miastem. "Chcemy, żeby nasi stypendyści zdobyli się na odwagę wyjścia ze swoich małych środowisk i pójścia do dużego miasta na solidną uczelnię, żeby tam zrealizowali swoje plany i marzenia" - powiedział PAP dyrektor łódzkiego obozu ks. Dariusz Kowalczyk.

W trakcie obozu odbędą się spotkania z wykładowcami łódzkich uczelni - Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Muzycznego, Akademii Muzycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej. Specjalnie dla stypendystów odbędą się wykłady i pokazy m.in. z matematyki, fizyki, chemii, inżynierii czy z przedmiotów artystycznych.

W ocenie ks. Kowalczyka idea działalności fundacji - po tych wielu latach - okazuje się skuteczna. Podał przykład grupy młodych ludzi, którzy podczas jednego z obozów wychodząc z uczelni zapowiedzieli, że za kilka lat na nią wrócą i obecnie są jej studentami. "Myślimy, że podobnie będzie w Łodzi, bo łódzkie uczelnie szeroko otworzyły swoje drzwi przed naszymi stypendystami" - dodał ks. Kowalczyk.

Łódź jest siódmym miastem w Polsce, w którym - począwszy od 2003 roku - organizowany jest letni obóz Fundacji. Ks. Kowalczyk podkreśla, że jest to miasto z bardzo poważną historią zarówno swojej wielkości i współistnienia różnych kultur, ale też niestety naznaczone potężnym dramatem II wojny światowej. Przypomniał, że jest to także miasto wielu świętych, podkreślając ważny wymiar duchowy spotkań stypendystów Fundacji.

W czasie trwania obozu młodzi ludzie będą także poznawać Łódź i region. W mieście młodzież zwiedzi m.in.: halę wielofunkcyjną, Pałac Poznańskiego, zabytki na ul. Piotrkowskiej, Manufakturę, cerkiew, parki, muzea. Stypendyści zwiedzą cmentarz żydowski i dawną stację Radegast, z której wyruszały transporty Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady. Przewidziano też wycieczkę śladami św. Faustyny - patronki Łodzi. Młodzież pojedzie też m.in. do Uniejowa, Bełchatowa i Nieborowa.

Duży wkład w zorganizowanie obozu, który zakończy się 30 lipca mają również łódzki magistrat, urząd marszałkowski i wojewódzki, które przekazały środki na jego organizację.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w celu promowania nauczania Jana Pawła II. Co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje konkurs akademicki na indeks na studia dziennikarskie i prawnicze oraz prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości.

Obecnie stypendia fundacji otrzymuje prawie 2200 stypendystów z 42 diecezji na terenie całej Polski. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad 500 w gimnazjach. Wcześniej letnie obozy Fundacji organizowane były w: Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Aglomeracji Śląskiej. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)