Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sudan: Władze zgadzają się na powrót zachodnich organizacji humanitarnych

0
Podziel się

Sudańskie władze zgodziły się na powrót do Darfuru wyrzuconych w marcu zachodnich organizacji humanitarnych; część z nich chce wznowić swoje misje - poinformował w czwartek przedstawiciel ONZ ds.pomocy humanitarnej.

bEgmCPbF

Sudańskie władze zgodziły się na powrót do Darfuru wyrzuconych w marcu zachodnich organizacji humanitarnych; część z nich chce wznowić swoje misje - poinformował w czwartek przedstawiciel ONZ ds.pomocy humanitarnej.

"Sudański rząd powiedział, że nie tylko działające obecnie w Sudanie organizacje pozarządowe są mile widziane, lecz także nowe organizacje o nowej nazwie i nowym logo" - powiedział John Holmes.

"Myślę więc, że możliwość powrotu do Darfuru istnieje dla wszystkich organizacji, które zostały wyrzucone i tych, kytóre same wyjechały. Mogą one zarejestrować się ponowne i podjąć swoje działania. Nie wiemy jak szybko będą one mogły wznowić pracę i w jakiej liczbie. To bardzo pozytywna zmiana i mam nadzieję, będzie miała skutki w postaci pomocy dla regionu" - dodał.

bEgmCPbH

Sudan wyrzucił 13 zachodnich organizacji humanitarnych, w tym tak znane jak Oxfam i Lekarze Bez Granic. Nastąpiło to krótko po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Omara Baszira, którego oskarża o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w prowincji Darfur.

Organizacje zostały usunięte z Sudanu za "pogwałcenie prawa kraju" - twierdził prezydent Beszir.

Większość międzynarodowych organizacji charytatywnych zajmowała się dostarczaniem pomocy właśnie do Darfuru, który od 2003 roku jest areną krwawego konfliktu. Rząd sudański oskarżał je o przekazywanie informacji prokuratorom MTK.

Od początku konfliktu w Darfurze, gdzie arabskie milicje dżandżawidów dokonywały brutalnych i krwawych czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów, zginęło około 300 tysięcy ludzi. 2,5 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powszechnie uważa się, że to obecnie jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. (PAP)

bEgmCPbN

jo/ ro/

4181601 arch.

bEgmCPci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)