Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Sueddeutsche Zeitung" o Patriotach w Polsce i reakcji Rosji

0
Podziel się

Od Bałtyku po Morze Czarne panuje obawa przed imperialnymi odruchami Rosji.
To fakt, z którym muszą liczyć się partnerzy w NATO - pisze w piątek niemiecki dziennik
"Sueddeutsche Zeitung".

bEinuDcl

Od Bałtyku po Morze Czarne panuje obawa przed imperialnymi odruchami Rosji. To fakt, z którym muszą liczyć się partnerzy w NATO - pisze w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Gazeta komentuje decyzję Polski o rozmieszczeniu amerykańskich rakiet Patriot w Morągu, w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim oraz czwartkowe doniesienia mediów rosyjskich o planach wzmocnienia Floty Bałtyckiej, zdementowane potem przez władze Rosji.

"Przez chwilę wyglądało to jak nowa runda w długiej historii polsko-rosyjskich konfrontacji i prowokacji, jakie miały miejsce w minionych dwudziestu latach po rozpadzie bloku wschodniego: Polacy rozmieszczają rakiety obrony powietrznej Patriot w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od rosyjskiej granicy, a Moskwa w odpowiedzi wysyła kilka krążowników rakietowych na Morze Bałtyckie. Jednak po pierwszych niepokojących doniesieniach mediów oficjalne źródła w Moskwie odwołały alarm. Obie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego" - pisze "SZ".

bEinuDcn

Według komentatora dziennika w Polsce z ulgą przyjęto dementi. "Tym razem inne kraje NATO, przede wszystkim Niemcy i Francuzi, nie mogą zarzucić Warszawie, że niepotrzebnie drażni Rosjan. Pozostaje jednak pytanie, co skłania Moskwę do wzmacniania obecności floty akurat na Morzu Bałtyckim. W końcu nie można zarzucić żadnemu z krajów przylegających do Bałtyku nieprzyjacielskich zamiarów wobec Rosji" - zauważa bawarski dziennik.

"SZ" ocenia, że ta krótka medialna wymiana ciosów po raz kolejny pokazuje, że oba kraje nerwowo reagują na siebie. Warszawa nie jest tu odosobniona - czytamy w komentarzu. - Po zeszłorocznej wojnie rosyjsko-gruzińskiej we wszystkich krajach dawnego bloku wschodniego znacznie wzrosła nieufność wobec Moskwy. (PAP)

awi/ ap/

bEinuDcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)