Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces krakowskich lekarzy na międzynarodowym kongresie

0
Podziel się

Praca krakowskich lekarzy zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą
publikację naukową podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie - poinformował PAP w
środę rzecznik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Rogala.

bEgSLKid

Praca krakowskich lekarzy zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą publikację naukową podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie - poinformował PAP w środę rzecznik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Rogala.

Autorami publikacji byli lekarze z Katedry i Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Zygmunta Dobrowolskiego: dr Wacław Lipczyński, lek. med. Leszek Michalski, dr Barbara Glazar i dr Robert Chrzan.

Praca powstała we współpracy z Katedrą Radiologii CM UJ, kierowaną przez prof. Andrzeja Urbanika.

bEgSLKif

Publikacja dotyczyła wczesnej diagnostyki raka stercza poprzez przezodbytnicze badanie chorego za pomocą rezonansu magnetycznego w połączeniu ze spektroskopią protonową. Uzyskane w ten sposób dane zostają przetwarzane za pomocą własnej metody informatycznej na obraz ultrasonograficzny, w oparciu, o który zostaje następnie wykonana celowana biopsja przezodbytnicza.

Jak podkreślają lekarze, korzyści wynikające z powyższych badań są bardzo duże: chory ma wykonane od 1-3 punkcji stercza zamiast 6-18 wg obowiązującej metody sekstantowej. Jest ona dokładniejsza, a więc i wykrywalność raka stercza przy stosowaniu tej metody jest większa niż w przypadku tradycyjnej biopsji sekstantowej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wczesne wykrycie raka stercza to szansa na wczesne wyleczenie choroby nowotworowej.

W rywalizacji konkursowej, w ramach której praca krakowskich urologów została uznana za najlepszą, startowali autorzy aż 180 publikacji. W Kongresie uczestniczyli lekarze z Czech, Węgier, Austrii, Polski, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowenii, Serbii i ze Słowacji. (PAP)

hp/ abe/

bEgSLKiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)