Notowania

kryzys w usa
16.12.2010 06:22

Sukces Obamy. Bilion dolarów długu więcej

Chodzi o przedłużenia okresu obowiązywania antykryzysowych zapisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(marcn/CC/Flickr)


Senat USA przyjął wczoraj wieczorem stosunkiem głosów 81 do 19 kompromisowe porozumienie, zawarte przez prezydenta Baracka Obamę z Republikanami w sprawie przedłużenia okresu ulg podatkowych. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów.

Według uzgodnionego planu, niższe podatki od dochodów zostaną przedłużone na dwa lata dla wszystkich obywateli. Ulgi te zostały przyjęte jeszcze za rządów George'a W. Busha i miały wygasnąć 31 grudnia,

Przedłużenie ulg oznacza powiększenie amerykańskiego długu publicznego o prawie 1 bilion dolarów. Obama podkreśla, że plan ten ma żywotne znaczenie dla gospodarki, borykającej się ze skutkami kryzysu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/9;bilionow;dolarow;ratunkowych;kredytow;od;fed,18,0,727314.html) 9 bilionów dolarów ratunkowych kredytów od Fed

Oczekuje się, że Izba Reprezentantów przyjmie ten kompromisowy plan jeszcze w tym tygodniu, mimo sprzeciwu niektórych Demokratów, uważających, iż jest on nazbyt hojny dla bogatych.

Obama chciał początkowo, aby nie przedłużać ulg dla podatników o dochodach powyżej 200 tysięcy dolarów rocznie, ale ustąpił, kiedy okazało się, że rozwiązanie takie nie ma wystarczającego poparcia w Kongresie. Przeciwko byli wszyscy Republikanie i część konserwatywnych Demokratów, zwłaszcza w Senacie.

W zamian za ustępstwo prezydenta Republikanie zgodzili się poprzeć przedłużenie zasiłków dla bezrobotnych na kolejne 13 miesięcy. Plan przewiduje także ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw inwestujących w nowy sprzęt.

Kompromis między Obamą a Republikanami spotkał się z burzą protestów ze strony lewicy. W zeszłym tygodniu niezależny, ale głosujący zwykle z Demokratami senator Bernie Sanders przez 8 godzin przemawiał, usiłując nie dopuścić do uchwalenia planu.

Większość ekonomistów uważa jednak, że utrzymanie niższych podatków dla wszystkich pomoże w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego po recesji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t75481.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bernanke;spokojny;o;amerykanska;gospodarke,85,0,630613.html) Bernanke spokojny o amerykańską gospodarkę Wpływ kryzysu finansowego w Europie na gospodarkę USA nie będzie duży - przewiduje szef Fed.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t37301.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;inwestorzy;zadowoleni;z;decyzji;fedu,126,0,704382.html) Wall Street: Inwestorzy zadowoleni z decyzji Fedu Bank centralny w ciągu ośmiu miesięcy skupi z rynku obligacje rządowe za 600 mld dolarów.
Tagi: kryzys w usa, usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz