Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sukces Polaków na Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji

0
Podziel się:

18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV
Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia).

18 medali, w tym 8 złotych, zdobyła reprezentacja polskich pacjentów na IV Europejskich Igrzyskach dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Dublinie (Irlandia).

W Igrzyskach, które trwały w sierpniu wzięło udział 342 uczestników z 25 krajów - w tym 282 osoby po transplantacji i 60 dializowanych. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 8. miejsce.

"Nasza ekipa liczyła 8 zawodników, ponieważ tylko tyle środków finansowych zgromadziło Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji" - podkreśla manager polskiej reprezentacji, profesor Andrzej Chmura, chirurg-transplantolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W skład polskiej drużyny weszło 7 osób po przeszczepieniu nerki oraz jeden dializowany.

Klasą dla siebie był Andrzej Lewandowski, który zdobył aż 5 medali (4 złote i 1 srebrny) w pływaniu, bijąc wszystkie swoje rekordy życiowe. Bardzo udany debiut mieli Antoni Bogusławski i Jan Stępniak, zdobywając odpowiednio złoto w tenisie stołowym i srebro w pływaniu.

Krystyna Murdzek, najbardziej utytułowana zawodniczka, wielokrotna reprezentantka Polski na światowych i europejskich igrzyskach, tym razem zdobyła 3 medale (złoty w biegu na 100 m i dwa brązowe w tenisie i skoku w dal). Andrzej Marciniak, obok brązowego medalu w pływaniu, po raz pierwszy w długoletniej karierze (najpierw jako osoba po przeszczepie, a od 4 lat dializowana) wywalczył złoto w chodzie sportowym.

"Jestem dumny z naszych reprezentantów - mówi prof. Andrzej Chmura. - Swoją postawą udowadniają, jak można walczyć z własnymi słabościami. Ich sukcesy sportowe są największą zachętą do aktywności fizycznej dla przeszczepionych i najlepszym sposobem upowszechniania idei transplantacji w społeczeństwie".

Prof. Andrzej Chmura od 1982 roku wdraża i prowadzi program przeszczepiania nerek, od 1986 roku - program przeszczepiania jednoczesnego trzustki i nerki, a od 2000 roku - przeszczepiania wątroby, jako jego główny organizator i wykonawca.(PAP)

(więcej w Serwisie Naukowym)

agt/ tot/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)