Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Suwałki: Wystawa Alfreda Wierusz-Kowalskiego w nowej aranżacji

0
Podziel się:

Około 100 eksponatów, w tym obrazy, szkice, dokumenty, meble pochodzące z
pracowni Alfreda Wierusz-Kowalskiego, a także filmy o artyście będzie można zobaczyć za kilka dni
na nowo zaaranżowanej wystawie pt." Alfred Wierusz-Kowalski" w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
(Podlaskie).

Około 100 eksponatów, w tym obrazy, szkice, dokumenty, meble pochodzące z pracowni Alfreda Wierusz-Kowalskiego, a także filmy o artyście będzie można zobaczyć za kilka dni na nowo zaaranżowanej wystawie pt." Alfred Wierusz-Kowalski" w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie).

Wystawa została odtworzona w muzeum po kapitalnym remoncie zabytkowej jego siedzibym. To jedyna stała wystawa Alfreda Wierusz-Kowalskiego w Polsce. Muzeum Okręgowe w Suwałkach posiada największe na świecie zbiory - obrazy, pamiątki i różne przedmioty związane z samym artystą oraz jego rodziną.

Wystawa prezentowana jest w trzech salach. W pierwszej są największe i najcenniejsze obrazy artysty. Druga sala to replika pracowni Wierusz-Kowalskiego, trzecia nosi nazwę "Szkice".

W pierwszej sali jest kilkanaście obrazów Alfreda. W jej centralnym punkcie jest "Wilk" namalowany przez artystę ok. 1885 roku. Innym dziełem jest "Trojka na piaszczystej drodze", która jest eksponatem wypożyczonym od prywatnego kolekcjonera. Z kolei "Samotny Wilk" to obraz pozyskany przez muzeum kilka lat temu.

W specjalnie zainstalowanej szklanej witrynie pokazano wachlarz z deseczek mahoniowych z 1883-1884 roku. Alfred Wierusz-Kowalski namalował na jego fragmencie "Jeźdźca na koniu".

Na wystawę wykonana została reprodukcja najsłynniejszego, nieistniejącego już obrazu artysty "Napad Wilków", który rok po śmierci malarza spłonął podczas transportu koleją. Obraz miał rozmiary 11 na 9 metrów. W suwalskim muzeum reprodukcja wykonana na pleksi ma 3 na 6 metrów.

W drugiej sali pośród kolejnych obrazów Alfreda Wierusz Kowalskiego znajdują się meble, sztalugi, szafki, krzesła, stoły i lustro. Na jednej ze ścian jest następna reprodukcja - wykonana na pleksi fotografia monachijskiej pracowni artysty. W tej części wystawy znajdują się dodatkowo dokumenty, listy, dyplomy, odznaczenia i zdjęcia.

"Chcąc zmieścić na wystawie zaledwie cząstkę twórczości artysty musieliśmy zastosować dodatkowe elementy. Jednym z nich są multimedia. Dzięki temu możemy obejrzeć wiele pozostałych eksponatów, które znajdują się w muzeum" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. Wyjaśnił, że w kilku miejscach będą zainstalowane ekrany dotykowe, dzięki którym będzie można zobaczyć więcej niż to, co wyeksponowano na wystawie.

W trzeciej sali są szkice, rysunki, małe obrazy Alfreda Wierusz-Kowalskiego. W tej sali również zainstalowano ekran telewizyjny, na którym będzie wyświetlany fragment filmu dokumentalnego o życiu i twórczości artysty, nagrany w ubiegłym roku. Na kolejnym ekranie będą wyświetlane slajdy z widokami miejsc, gdzie malarz żył i tworzył.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 29 kwietnia. Jak poinformował Brzozowski, pieniądze na utworzenie wystawy, jej aranżację oraz zakup multimediów i oświetlenia - w sumie 250 tys. zł, pochodziły z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. Stała ekspozycja dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego powstała w Suwałkach w latach 70. XX wieku. (PAP)

bur/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)