Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SW: ponad 30 osób w programie dla skazanych za przemoc wobec zwierząt

0
Podziel się:

Resocjalizacja osób skazanych za okrucieństwo wobec zwierząt jest celem
eksperymentalnego programu prowadzonego w trzech polskich więzieniach; w ramach zajęć 34 osadzonych
pracuje m.in. na rzecz schronisk dla zwierząt - informuje Służba Więzienna.

Resocjalizacja osób skazanych za okrucieństwo wobec zwierząt jest celem eksperymentalnego programu prowadzonego w trzech polskich więzieniach; w ramach zajęć 34 osadzonych pracuje m.in. na rzecz schronisk dla zwierząt - informuje Służba Więzienna.

"Możliwość indywidualnego kontaktu z psem w trakcie zajęć ma na celu uwrażliwienie skazanych, ponieważ przez obcowanie ze zwierzęciem mają okazję przekonać się, że czują one tak jak my, odczuwają strach, lek, agresję i radość" - powiedziała rzeczniczka prasowa Służby Więziennej ppłk Luiza Sałapa. Dodała, że zajęcia z osadzonymi prowadzą m.in. profesjonalni trenerzy, a także przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń pomagających bezdomnym psom oraz szkolących psy asystujące.

Program jest prowadzony w trzech więzieniach: oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, Zakładzie Karnym w Strzelinie (woj. dolnośląskie) oraz Zakładzie Karnym w Wojkowicach (woj. śląskie). Nabór skazanych do uczestnictwa w programie odbywał się w całym kraju - warunkiem było m.in. odbywanie kary w zakładzie karnym typu półotwartego i otwartego oraz wyrażenie zgody na uczestnictwo.

Realizacja programu rozpoczęła się w kwietniu, jego pierwszy etap obejmował psychologiczne treningi zastępowania agresji, zaś kolejnym była praca z psami pod nadzorem wolontariuszy. Ta część została obliczona na trzy miesiące. "Trzecim etapem, który praktycznie trwa już do momentu, aż skazany wyjdzie do domu, jest praca w schronisku" - powiedziała rzeczniczka. Wprowadzenie programu było inicjatywą Służby Więziennej.

"Konsekwencją nabytych doświadczeń, wiedzy i umiejętności powinna być zmiana postaw wobec zwierząt, poszanowanie ich praw i potrzeb oraz humanitarne traktowania" - powiedziała Sałapa. Po zakończeniu pierwszej edycji program zostanie oceniony. Nabór kolejnej grupy skazanych powinien ruszyć latem.

Obecnie - jak wynika z danych SW - w zakładach karnych i aresztach odbywa karę 180 osób skazanych za przestępstwa przemocy wobec zwierząt. W zeszłym roku znowelizowana została Ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie ze zmianą m.in. zaostrzone zostały kary - za znęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat pozbawienia wolności (wcześniej był to rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem - do trzech lat (wcześniej - dwa lata). Na etapie prac w sejmowej komisji znajduje się obywatelski projekt zmiany tej ustawy, który m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra. (PAP)

mja/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)