Notowania

wiadomości
22.07.2011 21:57

Świat potępia wydarzenia w Oslo

# kondolencje prezydentów Baracka Obamy, Nicolasa Sarkozy'ego i Giorgio Napolitano #

Podziel się
Dodaj komentarz

# kondolencje prezydentów Baracka Obamy, Nicolasa Sarkozy'ego i Giorgio Napolitano #

22.07. Waszyngton,Bruksela (PAP/AFP) - Ze wszystkich stron świata napływają do Oslo wyrazy oburzenia i współczucia po piątkowym wybuchu bomby w pobliżu budynków rządowych. Zginęło w nim co najmniej siedem osób.

Prezydent USA Barack Obama składając kondolencje rodzinom ofiar zaapelował do całego świata o współpracę w walce z terroryzmem.

Te ataki "przypomniały całej wspólnocie międzynarodowej konieczność udaremniania takich aktów terroryzmu i konieczność współpracy w ich zwalczaniu. Jesteśmy z nimi i udzielimy im wszelkiej pomocy" - podkreślił prezydent, mówiąc o Norwegach, sojusznikach USA w NATO.

Wcześniej rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heide Bronke Fulton wyraziła "potępienie tych haniebnych aktów przemocy".

Według rzeczniczki ambasada USA w Oslo uprzedziła wszystkich swych obywateli, aby unikali centrum stolicy Norwegii. USA zaproponowały też pomoc norweskim władzom.

W liście kondolencyjnym do premiera Norwegii Jesa Stoltenberga prezydent Francji Nicolas Sarkozy określił zamach jako "czyn ohydny i nie do zaakceptowania".

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano w depeszy do króla Norwegii Haralda V potępił zamach terrorystyczny w Oslo. Zapewnił Norwegów o bliskości ze strony narodu włoskiego.

W przesłaniu Napolitano napisał: "Włochy w tych tragicznych chwilach obejmują zaprzyjaźniony naród norweski, który stał się celem krwawego i haniebnego ataku terrorystycznego i łączą się z tym krajem w odrzuceniu wszelkiej formy przemocy i zaangażowaniu na rzecz racji dialogu i pokoju".

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy napisał w oświadczeniu, że jest "głęboko zszokowany" wydarzeniami w Norwegii.

"W najostrzejszych słowach potępiam ten akt tchórzostwa, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia" - podkreślił Van Rompuy.

Kondolencje przekazał też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

"W imieniu Parlamentu Europejskiego potępiam atak na siedzibę norweskiego rządu i składam kondolencje rodzinom osób, które poniosły śmierć w tym szokującym akcie przemocy. Norwegia wspiera pokój w najbardziej niespokojnych częściach świata. Ostatnią rzeczą, na którą Norwegia zasługuje, jest atak terrorystyczny na jej terytorium. Ataki te nigdzie nie są usprawiedliwione" - podkreślił szef PE.

Swą solidarność z Norwegią wyraziło też NATO, okr4eslając zamach jako "odrażający".

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen potępił wydarzenia w Norwegii i przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar.

Podkreślił też, że "kraje NATO jednoczą się w walce przeciwko aktom przemocy".(PAP)

jo/ sw/

9448634 9448644

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz