Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016

0
Podziel się

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w
dniach 26-31 lipca 2016 r. - ogłosił w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Taki
termin spotkania z młodymi zaakceptował Ojciec Święty.

bEhSbMGd

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. - ogłosił w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Taki termin spotkania z młodymi zaakceptował Ojciec Święty.

Msza św. kończąca ŚDM będzie celebrowana prawdopodobnie na Błoniach. Wcześniej młodzi ludzie, którzy przyjadą do Polski z całego świata, będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w diecezjach od 20 do 25 lipca.

"Cały Kościół w Polsce będzie gospodarzem tych dni. Przygotowania są w toku" - mówił na konferencji prasowej kard. Dziwisz.

bEhSbMGf

Nie ma jeszcze decyzji, w których miejscach w Krakowie podczas ŚDM odbędą się główne uroczystości z udziałem Ojca Świętego. "Najlepszym terenem są Błonia" - ocenił kard. Dziwisz. I jak dodał, właśnie na Błoniach planowana jest kończąca ŚDM niedzielna msza św. z udziałem papieża Franciszka. Wybór tego miejsca musi jeszcze zatwierdzić Papieska Rada ds. Świeckich; stanie się to najprawdopodobniej podczas kwietniowego spotkania w Rzymie, na którym podsumowane będą ŚDM w Rio de Janeiro i odbędzie się prezentacja Krakowa.

Organizatorzy zastanawiają się, jak zwiększyć pojemność Błoń, choćby poprzez wykorzystanie leżącego tuż obok Parku Jordana i ewentualne udostępnienie dwóch stadionów Cracovii i Wisły, gdzie mogłyby być np. stanowiska dla mediów.

"Innym miejscem do pielgrzymowania i modlitwy będą Łagiewniki: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II +Nie lękajcie się!+" - mówił kard. Dziwisz.

Koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie bp Damian Muskus powiedział dziennikarzom, że w programie ŚDM w Krakowie planowane są cztery spotkania papieża z młodymi. Franciszek przyleci do Polski we wtorek 26 lipca, jego oficjalne powitanie ma się odbyć w czwartek. W piątek przewidziano Drogę Krzyżową, w sobotę nocne czuwanie modlitewne, a w niedzielę mszę św. na Błoniach. Ojciec Święty spotka się też zapewne z wolontariuszami.

bEhSbMGl

Jak podkreślił bp Muskus, wybór Błoń jako miejsca celebry jest podyktowany m.in. chęcią optymalizacji kosztów organizacji ŚDM. Będą one finansowane m.in. ze środków sponsorów i samych młodych ludzi, którzy wykupują pakiety pielgrzyma, płacąc m.in. za transport i noclegi.

"Budżet państwa nie finansuje Kościoła i przygotowań do ŚDM. Jedyne obciążenie, jakie spadnie na stronę rządową, to będzie zapewnienie bezpieczeństwa tego wydarzenia, tak jak miało to miejsce podczas pielgrzymek papieskich" - podkreślił bp Muskus.

13 kwietnia w Niedzielę Palmową młodzi ludzie z Polski odbiorą w Watykanie od młodzieży brazylijskiej ikonę i krzyż - symbole ŚDM. Pierwszym miastem, do których te symbole trafią, będzie Poznań, potem Kalisz i Włocławek, ich peregrynacja obejmie też kraje sąsiednie - m.in. Litwę, Ukrainę, Mołdawię, Węgry.

W Niedzielę Palmową ruszy też akcja "Bilet dla brata" - skierowana do młodzieży ze Wschodu. "Ta akcja ma wymiar materialny, bo chodzi o wsparcie dla młodzieży ze Wschodu, która chciałaby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży; wymiar wspólnotowy, aby zachęcić Polaków do pomocy, oraz duchowy, by przypomnieć, że przygotowania do ŚDM już się rozpoczynają, a kulminacją będzie lipiec 2016 i spotkanie w Krakowie" - mówił bp Muskus.

bEhSbMGm

Organizatorzy akcji "Bilet dla brata" chcą pomóc młodym z 13 krajów: z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni.

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od 2011 r. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie. (PAP)

wos/ abr/ jra/

bEhSbMGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)