Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowy Dzień Walki z AIDS. Politycy rozdają prezerwatywy

0
Podziel się:

Przedstawiciele SLD i Ruchu Palikota rozdawali w stolicy i innych miastach ulotki i prezerwatywy.

Światowy Dzień Walki z AIDS. Politycy rozdają prezerwatywy
(PAP/ Radek Pietruszka)
bEDjJjyt

W sobotę, podczas Światowego Dnia Walki z AIDS przedstawiciele SLD rozdawali w stolicy i innych miastach ulotki i prezerwatywy. Podobną akcję przeprowadził w Olsztynie Janusz Palikot. W tym dniu można było bezpłatnie i anonimowo przebadać się na obecność wirusa HIV.

W stolicy, przy stacji Metro Centrum akcję dotyczącą Dnia Walki z AIDS przeprowadziły wspólnie Sojusz Lewicy Demokratycznej i Federacja Młodych Socjaldemokratów; rozdawano ulotki informacyjne a także - w ramach profilaktyki - prezerwatywy.

Podobne akcje SLD miały miejsce też m.in. województwach: łódzkim, lubuskim, śląskim. _ - Dziś w całym kraju (...) SLD oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów przeprowadzają akcję edukacyjną, profilaktyczną. Mówimy o tym, ze trzeba walczyć z AIDS, że trzeba być solidarnym z ofiarami AIDS _ - powiedziała wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz.

bEDjJjyv

Dodała, że codziennie na świecie 7 tys. osób zakaża się wirusem HIV. - _ W Polsce do 2-3 osób dziennie dowiaduje się o tym, że są zakażone. Chcieliśmy poruszyć tak ważny i istotny społecznie temat ponieważ wzrasta liczba zachorowań, również w Europie Środkowej, również w Polsce _ - podkreśliła.

Jak tłumaczyła, ogółem 50 proc. zakażonych Polek i Polaków nie wie o tym, że ma wirusa HIV. _ - 16 tys. to są osoby, o których wiemy w Polsce, że są zakażone. Szacuje się, że około 33 tys. osób, to jest ogół zakażonych w Polsce. 36 proc. zakażonych w Polsce to osoby w przedziale wiekowym 20-29 lat _ - powiedziała.

W opinii Sojuszu najważniejsza jest edukacja i profilaktyka. _ - Chodzi m.in. o edukację seksualną (...), bo realna edukacja seksualna wprowadzi również działania w ramach profilaktyki przeciwdziałania zakażeniom HIV _ - stwierdziła.

Piechna-Więckiewicz zaapelowała do samorządów wojewódzkich, aby wprowadzały do swoich budżetów środki na profilaktykę walki z HIV i AIDS. Dodała, że obecnie robią to tylko samorządy województw dolnośląskiego i mazowieckiego.

bEDjJjyB

Przewodniczący warszawskiego SLD Sebastian Wierzbicki dodał, że poprzez takie akcje, _ przez wyjście na ulice do młodych ludzi, do mieszkańców stolicy możemy ochronić i uświadomić ich przed zagrożeniami jakie każdego dnia w tej sprawie na nich czekają _.

Z kolei w Olsztynie w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS lider RP Janusz Palikot wraz z młodymi działaczami swojej partii rozdawał przechodniom ulotki na temat AIDS i HIV oraz prezerwatywy. Zachęcał też do wykonywania profilaktycznych badań wykrywających te choroby i zapowiedział, że on sam po raz kolejny podda się wkrótce takiemu badaniu i upubliczni wyniki.

W sobotę można było też poddać się bezpłatnym i anonimowym badaniom na obecność wirusa HIV. _ - Ważne jest, byśmy wiedzieli wszystko o naszym stanie zdrowia. Wykonanie testu w kierunku HIV jest jednym z elementów dbania o własne zdrowie i zdrowie naszych rodzin, partnerów _ - powiedziała PAP Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, która koordynuje anonimowy punktu testowania przy ul. Chmielnej 4 w poradni IZIS.

Podkreśliła, że nie ma jednej zasady określającej, jak często należy się badać. _ Jedyny wskaźnik, który determinuje konieczność wykonania testu, to podejmowanie ryzykownych zachowań, które mogłyby ewentualnie skutkować zakażeniem _ - zaznaczyła.

bEDjJjyC

Pazdan powiedziała, że test na obecność wirusa HIV w poradni można wykonać bezpłatnie i anonimowo pięć dni w tygodniu. Dodała, że punkt został otwarty specjalnie w sobotę z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. _ Jeśli ktoś nie może przyjść dzisiaj zapraszamy w każdy inny dzień _ - zaznaczyła.

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w Warszawie o godz. 19 rozpocznie się Noc Czerwonej Kokardy. W trakcie imprezy, w specjalnie przygotowanej Alei Profilaktycznej, będzie można dowiedzieć się o testowaniu, profilaktyce, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, HIV, AIDS.

O godz. 21 rozpocznie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany na profilaktykę HIV i walkę z AIDS. Wydarzenie pozostało objęte honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDjJjyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)