Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowy Kongres Piekarzy i Cukierników w Poznaniu

0
Podziel się:

O tym, jak promować spożycie chleba i jak bronić lokalnych piekarni przed
rynkowymi potentatami rozmawiają uczestnicy Światowego Kongresu Piekarzy i Cukierników w Poznaniu.

O tym, jak promować spożycie chleba i jak bronić lokalnych piekarni przed rynkowymi potentatami rozmawiają uczestnicy Światowego Kongresu Piekarzy i Cukierników w Poznaniu.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele organizacji - członków Światowej Unii Piekarzy i Cukierników (UIB). Kongres odbywa się przy okazji trwającego w Poznaniu Salonu Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego targów Polagra-Tech.

Na kongres przybyli piekarze i cukiernicy m.in. z Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Francji, Szwecji, a także Algierii, Iranu, Izraelu i Meksyku.

Uczestnicy kongresu dyskutują m.in. o sytuacji branży w Europie i na świecie, możliwościach podnoszenia kwalifikacji przez piekarzy i o promocji zawodu piekarza.

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Światowej Unii Piekarzy i Cukierników (UIB) Peter Becker, w wielu krajach zauważalny jest spadek spożycia pieczywa, dlatego też prowadzone są kampanie promujące jedzenie chleba. Przyznał, że nie jest to jedyny problem trapiący branżę.

"W tym roku pogorszyła się jakość zboża, a jego ceny rosną. W Niemczech ceny pszenicy i żyta wzrosły o ok. 80 proc. Ze względu na rozwój alternatywnych źródeł energii tracimy areały, które wcześniej były wykorzystywane na uprawę pszenicy i żyta" - powiedział.

Becker przyznał też, że poważnym problemem jest nasilająca się konkurencja ze strony największych producentów wytwarzających pieczywo na skalę przemysłową.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował w trakcie konferencji prasowej do producentów o niewykorzystywanie sytuacji do podnoszenia cen pieczywa.

"Dziś nie ma podstaw do tego, by ceny pieczywa rosły w tempie kilkudziesięciu procent, kiedy z relacji kosztowych zboża do pieczywa wynika, że jest miejsce na kilkuprocentową podwyżkę. Produkcja zboża w kraju i na świecie zapewni pełne pokrycie potrzeb" - stwierdził.

Sawicki przyznał przy okazji, że pieczywo nie może być tanie, bo "staniał szacunek dla chleba" i konsumenci muszą umieć go szanować.

Jak powiedział PAP Piotr Koperski, członek zarządu Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, kongres daje okazję, by wspólnie znaleźć wyjście z ciężkiej sytuacji w branży.

"W Hiszpanii spożycie chleba w skali roku wynosi 46 kg. W Polsce jest to wciąż więcej, 59 kg, ale tendencja spadkowa wynosząca ok. 2,5 kg rocznie przeraża. Zwiększa się za to liczba piekarń. Obecnie w Polsce jest ich ponad 11 tysięcy. Jest nadprodukcja, co skutkuje sztucznym zaniżaniem cen" - powiedział.

Wśród przyczyn spadku spożycia pieczywa w Polsce Koperski wymienił m.in. zmianę przyzwyczajeń żywieniowych konsumentów i brak promocji chleba w mediach.

Światowa Unia Piekarzy i Cukierników zrzesza organizacje z 40 krajów, do których należy ok. 300 tys. piekarni. Zatrudniają one ok. 4 mln. osób. Kongres w Poznaniu zakończy się w środę. (PAP)

rpo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)