Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świeboda: wizyta Sarkozy'ego może być przełomowa

0
Podziel się:

Zdaniem dyrektora demosEuropa Pawła
Świebody, czwartkowa wizyta prezydenta Francji Nicolasa
Sarkozy'ego może być przełomowa. W jego ocenie, pierwszy raz
bowiem widać wyraźną chęć do osiągnięcia kompromisu przed szczytem
UE w Brukseli.

Zdaniem dyrektora demosEuropa Pawła Świebody, czwartkowa wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego może być przełomowa. W jego ocenie, pierwszy raz bowiem widać wyraźną chęć do osiągnięcia kompromisu przed szczytem UE w Brukseli.

Sarkozy złożył w czwartek jednodniową wizytę w Polsce - na tydzień przed unijnym szczytem w Brukseli, podczas którego ma zostać przyjęty mandat na Konferencję Międzyrządową. Konferencja ma przygotować projekt nowego traktatu UE. Polska domaga się wpisania do mandatu kwestii systemu głosowania w Radzie UE.

Na czwartkowej konferencji o przyszłości Traktatu Konstytucyjnego UE, Świeboda powiedział, że należy zauważyć "zmianę języka", jakiego polska strona używa w negocjacjach. "Nie ma już +umierania za pierwiastek+" - dodał. Jego zdaniem, oznacza to gotowość do kompromisu i elastyczność negocjacyjną.

Według eksperta, Francja może odegrać rolę mediatora w sporze o system głosowania w Radzie UE, który tak naprawdę jest pomiędzy Polską a Niemcami, a nie Polską i Francją. Wynika to - jak przypomniał - z tego, że "to Niemcy najwięcej zyskują, a Polacy najwięcej tracą na systemie podwójnej większości" (zapisanym w obecnym Traktacie).

Zdaniem Świebody, podczas obrad Rady Europejskiej w dniach 21-22 czerwca Polska powinna szukać kompromisu w sprawie podwójnej większości. Jak zaznaczył, możliwe jest "takie wyważenie proporcji większościowych, aby Polska uzyskała więcej, niż w systemie pierwiastkowym liczenia głosów. "I o tym trzeba rozmawiać" - zaapelował.

Według jego wyliczeń, taka sytuacja jest możliwa przy uwzględnieniu 50 proc. liczby państw oraz 65 proc. liczby ludności.

Świeboda powiedział także, że ważnym punktem negocjacyjnym, powinny być takie kwestie jak: dodatkowe miejsca w Parlamencie Europejskim czy też wprowadzenie limitów demograficznych.

Na czerwcowym szczycie UE przywódcy państw i rządów mają przyjąć mandat w sprawie otwarcia tzw. Konferencji Międzyrządowej, która - jak życzy sobie niemieckie przewodnictwo, Komisja Europejska i Parlament Europejski - do końca 2007 r. ma przyjąć nowy Traktat UE.

Głównym elementem polskiej propozycji jest zastąpienie systemem pierwiastkowym przewidzianego w eurokonstytucji systemu głosowania tzw. podwójną większością(PAP)

knf/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)