Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Święto Niepodległości. Uczestnicy prezydenckiego marszu chwalili jego atmosferę

Uczestnicy niedzielnego marszu Razem dla Niepodległej chwalili jego atmosferę; zgodnie podkreślali, że udało się zorganizować pochód, w którym ręka w rękę szli ludzie o różnych poglądach politycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Uczestnicy niedzielnego marszu _ Razem dla Niepodległej _ chwalili jego atmosferę; zgodnie podkreślali, że udało się zorganizować pochód, w którym ręka w rękę szli ludzie o różnych poglądach politycznych.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim szła na czele marszu, chwaliła w rozmowie z dziennikarzami jego atmosferę. Wyraziła nadzieję, że podobne uroczystości odbędą się w przyszłym roku.

Kopacz zwróciła uwagę na dużą frekwencję. Zauważyła też, że ludzie bardzo przyjaźnie reagowali na marsz. _ - Chyba od dawna czekaliśmy na taką atmosferę. Dzisiejszy marsz pozwolił, by ludzie różnych orientacji politycznych szli ręka w rękę i świętowali _ - powiedziała.

Były przewodniczący PE Jerzy Buzek był równie entuzjastyczny. _ Wszystko odbyło się wspaniale, godnie, z udziałem ludzi o różnych poglądach z różnych partii politycznych _ - powiedział dziennikarzom. Jak dodał, nie spodziewał się, że będzie tyle osób.

Prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz ocenił, że zarówno kombatanci, jak i prezydent są bardzo zadowoleni z przebiegu marszu _ Razem dla Niepodległej _. _ To, co najbardziej niepokoiło, to fakt, że 11 listopada zaczyna przypominać 1 maja z II RP, gdzie wszyscy nakłaniali się nie do świętowania, tylko do wzajemnej bójki _ - mówił.

_ Chodziło nam o to, aby stworzyć pozytywną ofertę dla tych, którzy nie chcą się bić tego dnia, dla tych którzy chcą się cieszyć, być razem mimo różnicy poglądów _ - powiedział. Pytany, czy podobny marsz odbędzie się w przyszłym roku, odparł, że jest to prawdopodobne, ale decyzja należy do środowisk kombatanckich i prezydenta.

Roman Giertych powiedział PAP, że jest zaszczycony tym, że miał okazję z prezydentem złożyć wieniec przed pomnikiem Romana Dmowskiego. _ To symboliczna chwila, albowiem jeszcze nigdy prezydent Polski nie złożył kwiatów pod pomnikiem Dmowskiego. (...) To co zrobił prezydent jest ważne. Ta impreza była udana, choć brakowało wielu _ - powiedział.

Dodał, że bardzo trafne było przemówienie prezydenta, w którym Bronisław Komorowski wskazywał na zasypywanie podziałów między Polakami i mówił, że jeśli tego nie będziemy robić, to nastąpi szaleństwo takie jak w 1926 roku. _ Pan prezydent powiedział, że było to szaleństwo zamachu majowego; tak my za chwilę możemy mieć szaleństwo smoleńskie _ - powiedział Giertych. _ To co powiedział prezydent, bardzo trafi mi do serca _ - dodał.

_ Ten marsz to taka próba znalezienia tego, co najlepsze w różnych ideach i ruchach politycznych. Myślę, że to się prezydentowi udało _ - powiedział PAP poseł PO i były prezydent Warszawy Marcin Święcicki.

Z kolei w ocenie satyryka Krzysztofa Materny, prezydent Komorowski jest obecnie jedynym politykiem, który nie uczestniczy na bieżąco w wojnie polsko-polskiej. _ To jest chwalebne, bo zgodnie z deklaracją jest prezydentem wszystkich Polaków. Polacy to naród, który ma niepodległość za największą wartość. We współczesnym patriotyzmie ta idea jest nienaruszalna _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: Polacy muszą to odzyskać Traktujemy 11 listopada jak maczugę polityczną, czas to zmienić - apeluje prezydent Bronisław Komorowski.
Socjaliści ruszyli. Chcą "odkłamać Polskę" Zgromadzeni mają ze sobą biało-czerwone flagi, niektórzy trzymją transparenty z hasłami: _ Niepodległość i socjalizm _ czy _ Wolna Polska równych szans _.
Policja ostrzega: Będą utrudnienia w ruchu Trwają ostatnie przygotowania do uroczystości na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza i marszów, które przejdą dziś ulicami Warszawy.
Prezydent na mszy, faszyści na ulicy. Dziś Święto Niepodległości Antynarodowcy szykują się do marszu, ale będą mieć konkurencję. Z wymownym hasłem: _ Faszyzm nie przejdzie _.
Tagi: święto niepodległości, marsz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz