Notowania

pomoc
31.05.2010 15:42

Świętokrzyski samorząd: 2 mln zł pomocy dla pięciu zalanych gmin

# dochodzi info o wyjeździe dzieci powodzian z Sandomierza do Pucka #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi info o wyjeździe dzieci powodzian z Sandomierza do Pucka #

31.05. Kielce (PAP) - Samorząd świętokrzyski przekaże gminom najbardziej dotkniętym przez powódź 2 miliony zł z nadwyżki budżetowej na sfinansowanie bieżących kosztów usuwania szkód. Sandomierz otrzyma milion zł, Połaniec, Łubnice i Osiek po 300 tys., a Nowy Korczyn 100 tys. zł.

"Zalane zostały budynki mieszkalne, publiczne, infrastruktura techniczna i uprawy. Rozmiary szkód są trudne do oszacowania. Odbudowa zniszczeń, remonty i naprawy wymagają dużych nakładów finansowych" - uzasadnili radni sejmiku województwa poniedziałkową decyzję o wsparciu finansowym pięciu najbardziej poszkodowanych gmin świętokrzyskich.

Sposób wykorzystania dotacji przyznanych samorządom i terminy ich rozliczenia określone zostaną w umowie między zarządem województwa a reprezentantami poszczególnych gmin.

Według wstępnych szacunków, w Świętokrzyskiem znalazło się pod wodą 69 tys. ha gruntów, zalanych zostało ponad 14 tys. gospodarstw rolnych i 1333 budynki mieszkalne. W kilkunastu gminach dotkniętych powodzią wciąż trwa przeliczanie szkód. Wyniki powinny być znane do końca tygodnia.

Jak poinformował PAP pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszek Papaj, komisje oceniające straty koncentrują się na szacowaniu w pierwszym rzędzie szkód w budynkach mieszkalnych.

Zakończyła się prowadzona od 21 maja z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego akcja "Kielce dla Sandomierza". W tym czasie kieleckie szkoły przyjmowały dary dla powodzian - sprzęt AGD, meble, sprzęt RTV, a także komputery i monitory. W większości szkół, gdzie gromadzone były dary od kielczan, magazyny są przepełnione.

Jak poinformował wydział zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa urzędu miasta, podarunki są przewożone ze szkół do magazynów magistratu. Stamtąd trafią do Sandomierza. Zebrane artykuły żywnościowe, odzież i środki czystości gromadzone są w magazynach Caritas.

Z Kielc do Sandomierza wysłano także cztery ciężarówki z wodą pitną.

W poniedziałek wieczorem wyruszy z Sandomierza do Pucka pierwsza 42-osobowa grupa dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Druga grupa wyjedzie we wtorek, a kolejne - w sierpniu. W sumie prawie 150 osób będzie wypoczywać w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym "Delfin" należącym do Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej. Wyjazd jest organizowany przez Pomorską i Świętokrzyską Platformę Obywatelską.

Poseł PO Artur Gierada poinformował, że dla dzieci zaplanowano wiele atrakcji: m.in. zwiedzanie muzeów, ogrodu zoologicznego, fokarium, rejs statkiem. Wyraził nadzieję, że wyjazd pozwoli młodzieży oderwać się od smutnej rzeczywistości, a rodzicom - skoncentrować na usuwaniu szkód powodziowych.

mch/ agn/ pz/ gma/

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz