Notowania

szpital
06.10.2010 17:12

Świętokrzyskie: 10 mln zł nadwykonań w szpitalu wojewódzkim

Nadwykonania na kwotę 10 mln zł ma na koniec września największa w regionie świętokrzyskim lecznica - Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach - poinformował w środę dyrektor placówki Jan Gierada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nadwykonania na kwotę 10 mln zł ma na koniec września największa w regionie świętokrzyskim lecznica - Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach - poinformował w środę dyrektor placówki Jan Gierada.

Na konferencji prasowej Gierada powiedział, że nadwykonania są w 22 z 23 oddziałów. Dodał, że tegoroczny kontrakt jest niższy o ok. 8 mln zł od ubiegłorocznego. Kontrakt dla poszczególnych oddziałów jest niższy średnio o 5-7 proc., a dla oddziałów wysokospecjalistycznych - o 20 proc.

Według ordynatora ortopedii Leszka Siudy oddział ten przekroczył roczny kontrakt już o 39 proc., a do końca roku na zabiegi planowane czeka jeszcze 150 pacjentów. Zdaniem ordynatora wzrasta liczba urazów; cztery lata temu wykonywano 1400 zabiegów rocznie, a w tym roku - przewiduje ordynator - będzie ich 2100. Obecnie pacjenci zapisują się na wszczepienie endoprotezy biodra na czerwiec 2012 roku, a z urazami czekają na zabieg siedem-dziesięć dni, choć od kilku miesięcy lekarze operują też popołudniami. W Kielcach jest tylko jeden oddział ortopedyczny.

Na oddziale kardiochirurgii w czwartek wykonany zostanie ostatni z zakontraktowanych przez Ministerstwo Zdrowia na ten rok 85 zabiegów wszczepienia zastawek. Na zabieg czeka jeszcze 24 pacjentów. Według informacji uzyskanych przez szpital w ministerstwie, nie będzie dodatkowych pieniędzy na te zabiegi.

Gierada oznajmił, że rozważał wysłanie pracowników na bezpłatne urlopy, ale postanowił, że nie będzie ograniczał żadnych operacji; od połowy października uruchomi dalsze operacje na ortopedii. Polecił też ordynatorowi kardiochirurgii zoperować w tym roku zastawki u czekających 24 pacjentów. Oznacza to dla szpitala - według niego - potężne zadłużenie. Nadwykonań będzie na koniec roku na ok. 14-15 mln zł, o które szpital będzie się sądził z Funduszem.

"Pacjent w tym szpitalu musi być szanowany. Pacjent w tym szpitalu nie będzie umierał tylko dlatego, że nie ma prawidłowej polityki zdrowotnej" - oznajmił dyrektor.

14 mln zł to kwota za nadwykonania w roku 2009. Szpital nie zgodził się na ugodę z NFZ, który proponował mu połowę tej kwoty. Sprawa trafiła do sądu. Odbyła się już pierwsza rozprawa, ale sąd powołuje biegłych i dyrektor spodziewa się, że proces szybko się nie zakończy. Według niego za pierwsze półrocze 2008 rok Fundusz zapłacił szpitalowi za wszystkie nadwykonania; za drugie półrocze szpital domagał się 3,5 mln zł, a sąd drugiej instancji zmniejszył tę kwotę o 650 tys. zł.

Według rzeczniczki świętokrzyskiego oddziału NFZ Beaty Szczepanek, oficjalnie dyrektor Gierada nie poinformował Funduszu, że wykonał już tegoroczny kontrakt. Obecnie oddział NFZ nie ma żadnych dodatkowych środków, by je przekazać szpitalom. Dodała, że w lipcu i sierpniu placówki te dostały - poza kontraktem - dodatkowe 33 mln zł.

Jej zdaniem - jeśli chodzi o wysokość kontraktu - to nie ustalał go NFZ, ani oddział, ani centrala, ale wywalczyli go sobie sami dyrektorzy szpitali, przedstawiciele organów założycielskich, którzy wynegocjowali w Ministerstwie Zdrowia środki na poziomie 30 czerwca 2009 roku. Według Szczepanek, minister Ewa Kopacz godząc się na tę kwotę (początkowo miała być ona dużo niższa) poinformowała dyrektorów szpitali, że muszą sobie zdać sprawę, iż pieniędzy na nadwykonania nie będzie i powinni planować zabiegi i przyjęcia, tak by zmieścić się w kwocie, jaką sami wynegocjowali.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przyjmuje rocznie 38 tys. pacjentów stacjonarnych. W placówce jest 13 oddziałów, które nie dublują się w innych kieleckich szpitalach. Szpital nie utracił płynności finansowej i nie ma żadnych zobowiązań wymagalnych. Strata za osiem miesięcy wynosi 9 mln zł.

Do nadania tej depeszy biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia nie odpowiedziało PAP, czy szpital otrzyma dodatkowe pieniądze na operacje zastawek. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agn/ itm/ gma/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz