Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Dobiega końca budowa obwodnicy Rakowa

0
Podziel się

Po roku prac dobiega końca budowa wartej 19 mln zł obwodnicy Rakowa
(Świętokrzyskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 764 Kielce-Staszów. Nowa trasa ma być oddana do
użytku na początku listopada.

bErSWBWt

Po roku prac dobiega końca budowa wartej 19 mln zł obwodnicy Rakowa (Świętokrzyskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 764 Kielce-Staszów. Nowa trasa ma być oddana do użytku na początku listopada.

Warta 19 mln złotych inwestycja (15 mln zł roboty budowlane i ok. 4 mln zł wykup gruntów) jest prowadzona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 764 łączącej Kielce ze Staszowem i południowo-wschodnią częścią województwa świętokrzyskiego w tym budowanego na Wiśle mostu w Połańcu.

Jak powiedział w piątek PAP dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski, termin zakończenia inwestycji ustalony na koniec października nie jest zagrożony. "Mamy już zakończone wszystkie prace związane z nawierzchniami, trwają prace wykończeniowe, porządkowe" - wyjaśnił

bErSWBWv

W ostatnich dniach października Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. "Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, całość obwodnicy oddana będzie do użytku na początku listopada" - zapowiedział Urbanowski.

Dzięki obwodnicy za niecały miesiąc z Rakowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Wybudowana od podstaw droga o długości 2,5 km przebiega na północny-wschód od zwartej zabudowy miejscowości, głównie przez tereny rolnicze i leśne. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trzy ronda oraz parking.

Budowa obwodnicy otworzyła drogę do kolejnej inwestycji realizowanej ze środków unijnych. Plany wyprowadzenia tranzytu z miejscowości pozwoliły na rozpoczęcie długo oczekiwanej rewitalizacji historycznego centrum dawnego miasteczka. W kwietniu, w Rakowie podpisano umowę ws. przebudowy rynku i historycznej części Rakowa. Wartość inwestycji to 10,6 mln zł

Dawne miasto Raków założone zostało w połowie XVI wieku. W historii Polski zapisało się jako prężny ośrodek arianizmu. W XVII wieku miasto było centrum organizacyjnym zboru ariańskiego. Działały tu drukarnie, przemysł tkacki, browar oraz papiernia. W pierwszej połowie XVII wieku miasto znane było także poza granicami Polski dzięki działającej tu Szkole Ariańskiej. W 1869 roku Raków utracił prawa miejskie.

bErSWBWB

Obecnie jest wsią w powiecie kieleckim. Mieszka tam 1,2 tys. osób. (PAP)

mjk/ mki/ as/

bErSWBWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)