Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Ewakuacje mieszkańców w związku z powodzią

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje
#

# dochodzą kolejne informacje #

18.05. Kielce (PAP) - W województwie świętokrzyskim w nocy ewakuowano mieszkańców trzech miejscowości w gminie Nowy Korczyn, przygotowywana jest ewakuacja dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. Około 50 osób ewakuowano w gminie Bejsce.

Jak powiedział PAP komendant straży pożarnej w Busku-Zdroju Kazimierz Ścibiło, w gminie Nowy Korczyn w nocy ewakuowano część ludzi oraz zwierzęta w miejscowości Łęka, Podraje i Podzamcze. W tych wsiach mieszka około 350 osób. Przygotowano dla nich miejsca w szkołach i remizie, ale część wyjechała do rodzin.

Woda zalała piwnice szkoły w Nowym Korczynie i zagraża tamtejszemu kościołowi. Wokół świątyni ułożono worki z piaskiem. Trwają przygotowania do ewakuacji dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów.

Według Pawła Górniaka z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej po południu najwięcej pracy strażacy mają w Nowym Korczynie przy uszczelnianiu wałów wiślanych. Na miejscu pracują 52 zastępy, a jadą tam kolejne siły. W Połańcu strażacy są zaangażowani w ochronę elektrowni.

W gminie Nowy Korczyn odwołano zajęcia lekcyjne we wszystkich pięciu szkołach.

Jak poinformował PAP zastępca komendanta straży pożarnej w Kazimierzy Wielkiej Paweł Cabala, w powiecie kazimierskim groźna jest rzeka Nidzica. Ewakuowano pojedyncze gospodarstwa w Senisławicach, Morawiankach, Morawianach i Chwalibogowicach.

Komendant podkreślił, że akcje utrudniają niektórzy mieszkańcy, którzy - mimo próśb - nie chcieli ewakuować siebie czy też zwierząt w poniedziałek, a we wtorek akcja jest już o wiele trudniejsza.

Wójt gminy Bejsce Józef Zuwała powiedział PAP, że ewakuowano około 50 mieszkańców gminy. Zalane jest 350 ha łąk, podtopionych zostało około 25-30 gospodarstw.

Według dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Wisła przekroczyła poważnie stany alarmowe. Zagrożone są wały w gminie Połaniec w Rybitwach i Winnicy oraz w powiecie sandomierskim. Na innych rzekach przekroczone są stany alarmowe. Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach sandomierskim i staszowskim oraz w Skarżysku-Kamiennej, gminach Łubnica, Połaniec i Busko-Zdrój.

Jak powiedział PAP wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel, w powiecie zagrożone są nadwiślańskie gminy: Połaniec, Osiek i Łubnice. Trwa ewakuacja mieszkańców kilku miejscowości.

"W Winnicy k. Połańca na długości półtora kilometra strażacy nadbudowują koronę wału. Ustawiają także worki z piaskiem. Staramy się zabezpieczyć teren przed tzw. cofkami wody - opuszczane są śluzy kanałów. Najbardziej obawiamy się tego, że woda podniesie się o pół metra i przeleje się przez wał. Musimy przetrwać najbliższe 24 godziny" - mówił Kruzel.

Przygotowywane są miejsca noclegowe, w stan gotowości postawiono służby medyczne. Wicestarosta dodał, że rozważane jest - dla bezpieczeństwa mieszkańców - czasowe zamknięcie odcinka drogi krajowej nr 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków, od podstaszowskiego Osieka do Brzeska w Małopolsce.

W Połańcu trwa też zabezpieczanie elektrowni przed ewentualną powodzią, ale nie była konieczna ewakuacja zakładu. Jak powiedział PAP przedstawiciel właściciela przedsiębiorstwa, grupy GDF SUEZ Energia Polska S.A. Kamil Socha, po doświadczeniach powodzi z 1997 r. przy elektrowni zbudowano żelbetonowy mur, który powinien zabezpieczyć teren elektrowni przed zalaniem. "Niektóre miejsca zabezpieczamy dodatkowo workami z piaskiem. Elektrownia pracuje planowo" - dodał Socha.

Sekretarz Starostwa Powiatowego w Sandomierzu Antoni Kłosowski powiedział PAP, że wszystkie służby zarządzania kryzysowego postawione są w stan gotowości. "Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców sześciu nadwiślańskich gmin oraz Koprzywnicy - Koprzywianka także zasila Wisłę" - powiedział Kłosowski.

Na bieżąco monitorowany jest poziom Wisły w Sandomierzu, Zawichoście i Sanu w Nisku na Podkarpaciu. W Sandomierzu fala kulminacyjna spodziewana jest w nocy ze środy na czwartek. (PAP)

agn/ ban/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)