Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Kielce upamiętnią Mojżesza Pelca - żydowskiego lekarza

0
Podziel się:

O nadanie imienia dr. Mojżesza Pelca - wybitnego lekarza, społecznika,
radnego i majora WP - rondu przy dawnej synagodze w Kielcach wystąpiło do władz miasta
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Prezydent Kielc deklaruje, że poprze pomysł w radzie miejskiej.

O nadanie imienia dr. Mojżesza Pelca - wybitnego lekarza, społecznika, radnego i majora WP - rondu przy dawnej synagodze w Kielcach wystąpiło do władz miasta Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Prezydent Kielc deklaruje, że poprze pomysł w radzie miejskiej.

"Dr Pelc (1888-1941) był w przedwojennych Kielcach zwornikiem polskiej i żydowskiej społeczności miasta, dzięki któremu obie tworzyły wspólnotę kielczan" - napisał w piśmie do prezydenta Kielc prezes stowarzyszenia Bogdan Białek. Przypomniał, że w jednym z wyburzonych w tych dniach - w związku z modernizacją układu komunikacyjnego - budynków koło synagogi mieścił się podczas II wojny żydowski szpital, którym kierował właśnie Pelc.

Prezydent Wojciech Lubawski w rozmowie z PAP ocenił, że Mojżesz Pelc był "bardzo zacnym" człowiekiem, dlatego Kielce chcą upamiętnić jego osobę. Zapewnił, że poprze pomysł w radzie miejskiej, która będzie podejmować decyzję w tej sprawie.

Mojżesz Pelc przybył do Kielc po wojnie z bolszewikami w 1920 r. jako lekarz 4. Pułku Piechoty Legionów, był aprzyjaźniony z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wkrótce został dyrektorem Szpitala Żydowskiego (obecnie im. św. Aleksandra). Po wkroczeniu do Kielc w 1939 roku wojsk niemieckich, wyznaczony przez okupanta na prezesa Judenratu, szybko zrezygnował z tej funkcji i objął stanowisko dyrektora szpitala w getcie. Niemcy zwali go - z racji jego postawy życiowej - "der stolze Jude" (dumny Żyd). Aresztowany przez Gestapo w czerwcu 1941 r., w lipcu został wywieziony do Auschwitz, gdzie skierowano go do karnej kompanii. Zginął 8 września 1941 r. zamordowany przez esesmana.

Według Janusza Pelca - syna Mojżesza - podczas II wojny majora armii angielskiej a później emerytowanego generała, jego ojciec był uznawany w Kielcach za miejscowego pioniera nowoczesnej medycyny, lekarza-filantropa i opiekuna. Sam natomiast zaliczał siebie do "zasymilowanego odłamu społeczeństwa żydowskiego wyznania mojżeszowego".

16 września 2000 roku kielczanie uczcili pamięć Mojżesza Pelca dedykując mu pamiątkową tablicę wmurowaną w holu Szpitala Miejskiego. Prof. Marta Meducka z Kieleckiego Towarzystwa Naukowego powiedziała wówczas: "Dr Mojżesz Pelc łączył w swoim życiu humanizm człowieka przez wielkie C, kulturę i wiedzę Europejczyka, patriotyzm Polaka i godność Żyda". (PAP)

mch/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)