Notowania

wiadomości
30.08.2011 15:06

Świętokrzyskie: Kielecka Caritas otwiera placówki przedszkolne

Około 70 dzieci znajdzie opiekę w przedszkolu, świetlicy małego dziecka i punkcie przedszkolnym, które we wrześniu w trzech miejscowościach województwa świętokrzyskiego otwiera Caritas diecezji kieleckiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 70 dzieci znajdzie opiekę w przedszkolu, świetlicy małego dziecka i punkcie przedszkolnym, które we wrześniu w trzech miejscowościach województwa świętokrzyskiego otwiera Caritas diecezji kieleckiej. *

Przedszkole będzie działało w Kajetanowie w gminie Zagnańsk, świetlica małego dziecka - w Ratajach w gminie Pacanów, a punkt przedszkolny w Psarach w gminie Bodzentyn - poinformowano we wtorek w Kielcach podczas konferencji prasowej.

Wicedyrektor diecezjalnej Caritas ks. Krzysztof Banasik powiedział, że poza punktem przedszkolnym w Wiśniówce - funkcjonował przez trzy lata - to pierwsze placówki opiekuńcze dla najmłodszych, prowadzone w regionie przez tę instytucję.

Przedszkole w Kajetanowie będzie funkcjonowało w niewykorzystywanym wcześniej domu parafialnym. Budynek przeszedł generalny remont. Będzie tu uczęszczało 30 maluchów podzielonych na dwie grupy. W przyszłości placówką będzie mogła przyjąć ok. 50 dzieci.

Na potrzeby świetlicy dla dzieci do piątego roku życia, w Ratajach wyremontowano dawne sale katechetyczne domu parafialnego. Władze gminy Pacanów uzyskały na to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Caritas będzie prowadziła świetlicę na mocy porozumienia z gminą. Z kolei punkt przedszkolny w Psarach, do którego będzie uczęszczało ok. 20 dzieci, powstał w części budynku dawnej szkoły podstawowej.

Część placówek Caritas wyposażyła z własnych środków.

Ks. Banasik podkreślił, że pobyt dzieci w placówkach prowadzonych przez Caritas nie będzie wiązał z wysoką odpłatnością. W świetlicy będzie wymagana jedynie opłata za dzienne wyżywienia, w punkcie podszkolonym za drugie śniadanie, a za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice nie będą płacili więcej niż w palcówkach publicznych.

Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Słowik tłumaczył, że każdy z rodziców mieszkających w wymienionych gminach mógł zgłosić dziecko do przedszkoli. Dodał, że w przyszłości - jeżeli pojawi się problem braku miejsc - przy przyjmowaniu do placówek będą preferowane dzieci z uboższych rodzin.

Caritas diecezji kieleckiej zamierza starać się o środki na uruchamianie kolejnych przedszkoli z programów unijnych. (PAP)

ban/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz