Notowania

wiadomości
16.11.2012 17:38

Świętokrzyskie: Kolejna edycja przeglądu poezji niepodległościowej

Zdrój (PAP) - W Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyła się pierwsza część przeglądu poezji i pieśni niepodległościowej. Młodzież i dorośli zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. W sobotę uczestnicy będą śpiewać pieśni legionowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdrój (PAP) - W Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyła się pierwsza część przeglądu poezji i pieśni niepodległościowej. Młodzież i dorośli zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. W sobotę uczestnicy będą śpiewać pieśni legionowe.

W I części Przeglądu Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej, która poświęcona jest poezji, wzięło udział 17 wykonawców. Przegląd, utrzymany w formule konkursu, podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: gimnazjalną, ponadgimnazjalną i dla dorosłych.

Nagrody w przeglądzie zdobyli: w kategorii szkół gimnazjalnych - Aleksandra Piwowarska z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Maciej Kmita z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju, a w kategorii dorosłych - Jarosław Banasik.

Kierownik działu artystycznego Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, Mariola Żak, wyjaśniła w rozmowie z PAP, że "w konkursie chodzi przede wszystkim o to, żeby w okresie zadumy związanej ze świętem niepodległości młodzież zaczęła szukać repertuaru, zastanowiła się nad naszą historią, literaturą i aby ją po swojemu zaprezentowała".

Przewodniczący rady artystycznej centrum, Zdzisław Skoczylas, powiedział PAP, że "poziom prezentowany przez uczestników z roku na rok pogarsza się". Powodem takiej sytuacji może być - według niego - zły dobór repertuaru oraz fakt, że nauczyciele za mało pracują nad przygotowaniem swoich uczniów do konkursu.

W sobotę odbędzie się druga część przeglądu. Tym razem uczestnicy zaprezentują pieśni legionowe i niepodległościowe. W konkursie wezmą udział nie tylko soliści, ale również zespoły wokalne.

Celem organizowanego od 20 lat konkursu jest krzewienie myśli niepodległościowej i patriotycznej. Pomysłodawcą przeglądu był ówczesny dyrektor centrum kultury Franciszek Rusak. Początkowo konkurs miał charakter międzywojewódzki, od kilku lat jest konkursem powiatowym. Jest imprezą towarzyszącą obchodom uroczystości rocznicowych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Fundatorem nagród jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz burmistrz Buska-Zdroju.(PAP)

pta/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz