Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Świętokrzyskie: List gończy za ukrywającym się zbiegiem
Sąd w Skarżysku-Kamiennej wyraził zgodę na wydanie przez tamtejszą prokuraturę listu gończego za Emilem Okłą - ukrywającym się przed organami ścigania uczestnikiem brawurowej ucieczki aresztantów z komendy policji.

11 grudnia zeszłego roku z pomieszczeń dla osób zatrzymanych w skarżyskiej komendzie policji zbiegło pięciu mężczyzn. Uciekli przez okno, w którym prawdopodobnie przepiłowali kratę. Kilka dni później w obławie ujęto czterech uciekinierów, piąty - Emil Okła - nadal jest poszukiwany.


Jak poinformowała w piątek prokurator rejonowy w Skarżysku- Kamiennej Teresa Szwagierek, do listu gończego dołączony został wniosek o tymczasowe aresztowanie Okły.

Skarżyska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ucieczki pięciu mężczyzn z budynku komendy policji. Sprawę ewentualnej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych - strażników więziennych i policjantów - przejął wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Kielcach - powiedziała Szwagierek.

Policyjni eksperci, którzy zbadali okoliczności ucieczki, uznali, że pięciu policjantów - odpowiedzialnych za konwojowanie osób zatrzymanych i nadzór nad nimi w miejscu odosobnienia - nie dopełniło obowiązków. Mogą oni otrzymać za to naganę, a nawet zostać wydaleni ze służby. Komendant wojewódzki ma podjąć decyzje dyscyplinarne w ich sprawie po zapoznaniu się z raportem.

Wnioski dyscyplinarne zawarte w raporcie ekspertów, dotyczą dwóch naczelników wydziałów, pomocnika oficera dyżurnego i dwóch policjantów-konwojentów.

Uciekinierzy ze Skarżyska-Kamiennej to osoby podejrzane o przestępstwa kryminalne. Krytycznego dnia doprowadzano je do sądu. Są mieszkańcami pow. kieleckiego, skarżyskiego i starachowickiego, w wieku od 26 do 29 lat. (PAP)

mch/ itm/ gma/

śledztwo, sąd, prokuratura, raport, list gończy, świętokrzyskie, rok, zbieg
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.