Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: "Miedzianka - miejsca i ludzie" - wystawa w muzeum Kielc

0
Podziel się:

Wystawę archiwalnych fotografii Miedzianki - małej miejscowości koło Kielc,
której ukryte bogactwa skłoniły Stanisława Staszica do wzniesienia huty kruszcowej w pobliskim
Białogonie - będzie można oglądać od piątku w Muzeum Historii Kielc.

Wystawę archiwalnych fotografii Miedzianki - małej miejscowości koło Kielc, której ukryte bogactwa skłoniły Stanisława Staszica do wzniesienia huty kruszcowej w pobliskim Białogonie - będzie można oglądać od piątku w Muzeum Historii Kielc.

"Na ponad 40 zdjęciach zaprezentowana zostanie stara infrastruktura kopalniana i ślady pozostałości pogórniczych Miedzianki. Teren ten jest od niedawna rezerwatem, a jego podziemne skarby obejrzeć można w miejscowej Izbie Pamięci Górnictwa Kruszcowego" - powiedział twórca ekspozycji Paweł Suchanek.

Dzieje Miedzianki w pierwszej połowie XX wieku ukażą zdjęcia autorstwa kieleckich geologów - Jana Czarnockiego, Zbigniewa Rubinowskiego i Jerzego Fijałkowskiego - ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Uzupełnią te dokumenty rodzinne fotografie z albumu Anny z Łaszczyńskich Kulińskiej, a także Michała Łaszczyńskiego. Podziemne fotografie sztolni z końca lat 80. zeszłego wieku wykonane zostały przez Pawła Suchanka.

Najstarsze dokumenty pośrednio potwierdzające wydobywanie w Miedziance rud miedzi pochodzą z XV wieku. Kopalnie eksploatowano z przerwami przez kolejne stulecia. W XVIII wieku sprowadzono górników z Węgier, później wydobycie prowadzili zaborcy. W 1902 r. właścicielami kopalni zostali bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy po 20 latach zrezygnowali z wydobycia rud na rzecz kruszyw. Nierentowna eksploatacja rud ustała ostatecznie w 1953 roku.

Wystawę "Miedzianka - miejsca i ludzie" można będzie zwiedzać do połowy maja. (PAP)

mch/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)