Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Mnóstwo atrakcji dla turystów w długi weekend

0
Podziel się:

Dymarki Świętokrzyskie, Święto Zalewajki, Święto Śliwki i Odpust na Św. Jacka
w Rytwianach to główne imprezy, które w długi weekend odbywać się będą w regionie świętokrzyskim.
Mogą one przyciągnąć rekordową liczbę turystów - szacuje Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Dymarki Świętokrzyskie, Święto Zalewajki, Święto Śliwki i Odpust na Św. Jacka w Rytwianach to główne imprezy, które w długi weekend odbywać się będą w regionie świętokrzyskim. Mogą one przyciągnąć rekordową liczbę turystów - szacuje Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Największą imprezą w regionie bez wątpienia będą Dymarki Świętokrzyskie, które odbywają się u podnóża Świętego Krzyża od blisko 50 lat. Przez trzy dni będzie można zobaczyć m.in. targ niewolników, walki legionów rzymskich z barbarzyńcami, a przede wszystkim pokazy tego, jak ok. 2 tys. lat temu pozyskiwano żelazo. Dymarki Świętokrzyskie określane są mianem największego festynu archeologicznego w Europie. Rozpoczną się w piątek.

Jak powiedział PAP w środę dyrektor wydziału promocji i edukacji, turystyki i sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk, co roku na Dymarki przyjeżdża ok. 20 tys. turystów, z czego ok. 30 procent stanowią mieszkańcy województwa mazowieckiego. W tym roku impreza po raz pierwszy będzie odbywać się przez trzy dni, a nie jak dotychczas przez dwa.

Kolejne imprezy, które mają przyciągnąć w ten weekend turystów, to m.in. Świętokrzyskie Święto Zalewajki w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej znajdującej się u podnóża Świętego Krzyża; Święto Śliwki w Szydłowie, podczas którego, będzie można spróbować kilku odmian tych owoców; Odpust na Świętego Jacka w Klasztorze Pokamedulskim w Rytwianach oraz Festiwal Wędrowania, podczas którego będzie można poznać lokalnych artystów zamieszkałych w Górach Świętokrzyskich.

Zdaniem Kowalczyka te imprezy skierowane są nie tylko do turystów lokalnych, ale i tych spoza regionu. Jak dodał, na pewno na ich trasie znajdzie się też Sandomierz, który podczas minionego weekendu przeżył prawdziwe oblężenie; miasto odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Ale - jak dodał - ciasno na ulicach Sandomierza nie było, ponieważ powierzchnia miasta jest dosyć duża.

Jak zaznaczył Kowalczyk, wszyscy związani z branżą turystyczną liczą na wysoką frekwencję w najbliższy weekend, po nieco słabszym w tym względzie lipcu.

Z danych Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego wynika, że cztery lata temu tylko co szósty Polak uważał, że Góry Świętokrzyskie są dobrym miejscem do krótkiego wypoczynku. Obecnie już co trzecia pytana osoba chce spędzić weekend w regionie, żeby odwiedzić: Bałtów, Chęciny, Sandomierz, Kurozwęki, Kielce czy Święty Krzyż. (PAP)

kps/ mki/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)