Notowania

świętokrzyskie
06.10.2010 08:30

Świętokrzyskie: Myśliwski "Hubertus" w parku etnograficznym

Gonitwy za lisem, degustacje potraw z dziczyzny, prezentacje ptaków drapieżnych i psów tropiących, wystawy broni, akcesoriów i trofeów myśliwskich oraz muzyka lasu - to atrakcje Świętokrzyskiego Hubertusa - niedzielnego święta łowieckiego w Tokarni koło Kielc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gonitwy za lisem, degustacje potraw z dziczyzny, prezentacje ptaków drapieżnych i psów tropiących, wystawy broni, akcesoriów i trofeów myśliwskich oraz muzyka lasu - to atrakcje Świętokrzyskiego Hubertusa - niedzielnego święta łowieckiego w Tokarni koło Kielc.

W tamtejszym skansenie-parku etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej pokazana zostanie działalność Okręgowego Związku Łowieckiego, którego członkowie - jak przekonuje łowczy wojewódzki Jarosław Mikołajczyk - polując uczestniczą w planowej gospodarce łowieckiej. Jak zapewnia, więcej czasu niż na łowy poświęcają jednak na dokarmianie zwierzyny leśnej, chronienie jej przed kłusownikami, organizowanie łowisk i pielęgnowanie tradycji łowieckich.

Zgodnie z nimi, wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania - w mundurach, z pocztami sztandarowymi - wezmą udział w sumie dziękczynnej, która będzie koncelebrowana w zabytkowym, drewnianym kościółku w Tokarni. Na hubertowskiej mszy spodziewanych jest - prócz kapelana łowczych - m.in. 17 innych księży, należących do związku łowieckiego oraz 12 Dian, czyli pań biorących udział w polowaniach.

Muzyczną oprawę liturgii mszy hubertowskiej zapewni reprezentacyjny zespół muzyki myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego, który później na scenie swoją muzyką opowie słuchaczom o polowaniach, wykonując m.in. wszelkie sygnały myśliwskie. W koncercie wystąpi także zespół "Żubrosie" oraz "Leśmianie".

W muzealnym spichlerzu otwarta zostanie wystawa trofeów łowieckich, a sklepy myśliwskie mają oferować na stoiskach w Tokarni akcesoria myśliwskie - m.in. oprawne w poroża noże i inne przybory do polowań. Kolekcjonerzy zaprezentują m.in. starą broń myśliwską.

Świętokrzyscy myśliwi specjalnie zaprosili na swoje święto w Tokarni uczniów z objętych patronatem związku łowieckiego szkół, dla których - w ramach promocji myślistwa i łowiectwa - przygotowali konkursy o tematyce leśnej i ogólnoprzyrodniczej. Można będzie w nich - jak również w zawodach łuczniczych - wygrać nagrody.

Z kolei Muzeum Wsi Kieleckiej zaprosiło do udziału w święcie myśliwych przedstawicieli ginących zawodów i rzemiosła ludowego. Zaprezentują się oni przy warsztatach pracy, a także zaoferują swoje wyroby na kiermaszach.

Patronat nad imprezą objął marszałek świętokrzyski Adam Jarubas.(PAP)

mch/ abe/ mhr/

Tagi: świętokrzyskie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz