Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Nowe tablice w Panteonie Chłopów Polskich

0
Podziel się:

Pamiątkowe tablice poświęcone zasłużonym dla ruchu ludowego Polakom -
Karolowi Lewakowskiemu, Władysławowi Reymontowi i ks. Piotrowi Wawrzyniakowi - odsłonięte zostały w
niedzielę w Panteonie Chłopów Polskich w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

Pamiątkowe tablice poświęcone zasłużonym dla ruchu ludowego Polakom - Karolowi Lewakowskiemu, Władysławowi Reymontowi i ks. Piotrowi Wawrzyniakowi - odsłonięte zostały w niedzielę w Panteonie Chłopów Polskich w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

Uroczystość była głównym akcentem dorocznego Święta Czynu Chłopskiego, przypadającego 15 sierpnia, na pamiątkę "Cudu nad Wisłą", czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Zgromadziła kilkaset osób - działaczy PSL, weteranów ruchu ludowego, samorządowców i polityków. W obecności około 50 pocztów sztandarowych celebrowana była dziękczynna msza święta w intencji chłopstwa.

Redemptorysta o. Stanisław Gruszka podkreślił w homilii, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej miało ważkie skutki w późniejszych czasach - w Katyniu, w Powstaniu Warszawskim, w Jałcie oraz rzutowało na wszystko, co działo się w XX wieku. "O tym nie często się mówi, ale trzeba o tym pamiętać" - zaznaczył.

"Trzeba nam ciągle odświeżać tę pamięć i ciągle akcentować fakt, że Europa potrzebuje Polski wierzącej, twórczej, ale twórczej po chrześcijańsku; to jest zawołanie na nas i na najdalsze pokolenia" - zwrócił się do zgromadzonych słowami papieża Jana Pawła II.

Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski przypomniał uczestnikom uroczystości, że Polska i Polacy odnieśli przed 90 laty wielkie zwycięstwo nad zbrodniczym bolszewizmem dzięki bohaterstwu żołnierzy, poświęceniu dowódców, dzięki dobrej organizacji obrony - prowadzonej przez władze odrodzonego państwa - dzięki silnej woli obrony wolności odzyskanej dwa lata wcześniej. "Dzięki silnej woli obrony suwerenności własnej kultury, religii i tożsamości narodowej" - zaznaczył.

"Trwanie przy naszej narodowej tradycji i chrześcijańskich wzorcach kultury jest i będzie najlepszym fundamentem naszego życia narodowego i państwowego i osiągania nowoczesnego dorobku gospodarczego i społecznego, dla dobra nas wszystkich i całej ojczyzny" - mówił Kalinowski.

Lider ludowców zaapelował do największych sił politycznych w kraju "o zaprzestanie bezsensownej, szkodzącej Polsce bijatyki". Jak przekonywał, zamiast się zwalczać, trzeba wspólnie rozwiązywać polskie problemy - ograniczać obszary biedy, bezrobocie, poprawić dostęp do opieki zdrowotnej oraz zmniejszać niebezpiecznie narastający dług publiczny. "Przed 90 laty byliśmy zjednoczeni; waśnie i spory były zamknięte" - dodał.

Panteon Chłopów Polskich przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski jest miejscem czci pamięci osób, które zapisały się w historii miłością do ojczyzny oraz przywiązaniem do tradycji i wiary katolickiej.

Karol Lewakowski (1836-1912), dr praw, walczył w Powstaniu Styczniowym. W 1895 roku został wybrany w Rzeszowie na prezesa Stronnictwa Ludowego. Jako poseł do austriackiej Rady Państwa występował na jej forum w obronie ludowców. Utrzymywał żywy kontakt z ruchem ludowym w Galicji.

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925), pisarz, laureat Nagrody Nobla, w swej twórczości czerpał m.in. z ideologii ugrupowań ludowych. W powieściowych "Chłopach" ukazał wielką panoramę życia ludu - realistyczny obraz wsi łowickiej przełomu XIX i XX wieku. W 1925 roku był gościem honorowym wielkiej manifestacji chłopskiej w Wierzchosławicach.

Piotr Wawrzyniak (1849-1910), ksiądz katolicki, działał na rzecz ożywienia życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego. Przekształcił kasę oszczędnościowo-kredytową w Bank Ludowy w Śremie. Jego zasługą było też powstanie w 1900 roku w Mogilnie pierwszej na ziemiach polskich spółdzielni skupu i zbytu ziemiopłodów "Rolnik".

Ustanowione w 1936 roku przez PSL Święto Czynu Chłopskiego jest wyrazem czci dla patriotyzmu, bohaterstwa i ofiar chłopów w bitwie warszawskiej 1920 roku. Stanęli oni do walki z bolszewikami na apel Wincentego Witosa - premiera Rządu Obrony Narodowej. W PRL święta tego oficjalnie nie czczono; wznowiono je w 1990 roku. Od 2000 r. centralne obchody odbywają się w Kałkowie-Godowie.

W tamtejszym Panteonie znajdują się tablice upamiętniające blisko 30 wybitnych ludowców - m.in. Wincentego Witosa, Macieja Rataja, Stanisława Mikołajczyka, Zofii Solarz, Franciszka Kamińskiego, Adama Bienia i Stanisława Pigonia.(PAP)

mch/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)