Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Obowiązkowe szczepienia 9 tys. nastolatków przeciwko meningokokom

0
Podziel się:

9 tys. nastolatków z powiatu ostrowieckiego i
gminy Tarłów (Świętokrzyskie) zostanie obowiązkowo zaszczepionych
przeciwko meningokokom. Zdecydował o tym Główny Inspektor Sanitarny.

9 tys. nastolatków z powiatu ostrowieckiego i gminy Tarłów (Świętokrzyskie) zostanie obowiązkowo zaszczepionych przeciwko meningokokom. Zdecydował o tym Główny Inspektor Sanitarny.

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar, na tym obszarze zanotowano większą niż w innych rejonach liczbę zachorowań, dlatego zespół doradczy ds. choroby meningokokowej zdecydował o szczepieniu wszystkich gimnazjalistów i licealistów. Szczepienia zostaną sfinansowane ze środków publicznych.

Wcześniej obowiązkowe szczepienia przeprowadzono m.in. na Opolszczyźnie i w Bytomiu. Szczepionka działa na jeden typ meningokoków.

Świętokrzyski wojewódzki inspektor sanitarny w Kielcach Elżbieta Socha-Stolarska powiedziała PAP, że o szczepieniach zdecydowano w związku ze zidentyfikowaniem ogniska choroby meningokokowej. Prawdopodobnie zostaną one przeprowadzone w lutym, nie wiadomo jeszcze czy w szkołach, czy w przychodniach.

W województwie świętokrzyskim w 2005 roku było pięć przypadków zakażeń meningokokami, w 2006 - jeden, ale śmiertelny, w 2007 roku - osiem zachorowań. W tym roku zarejestrowano sześć zachorowań. Na początku stycznia w Kielcach na sepsę zmarła 19-latka.

Niektóre samorządy decydują się na sfinansowanie zalecanych przez sanepid szczepionek. W marcu w Kielcach przeciwko meningokokom zaszczepionych zostanie 2 tys. nastolatków urodzonych w 1992 roku.

Bakterie zwane meningokokami mogą wywołać zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych oraz sepsę, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie, określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.

Źródłem zakażenia jest człowiek, który może być zdrowym nosicielem - u ok. 20-40 proc. ludzi meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej, nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Meningokoki znajdują się w wydzielinie dróg oddechowych nosiciela lub chorego. Są przenoszone drogą kropelkową. Nie przeżywają poza organizmem człowieka, więc nie można zarazić się np. na basenie czy przebywając w jednym budynku. (PAP)

agn/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)