Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Oddziały przedszkolne dostaną wsparcie z UE

0
Podziel się:

Blisko 12,4 mln zł z funduszy unijnych na dostosowanie oddziałów
przedszkolnych - działających przy szkołach podstawowych - do potrzeb najmłodszych dzieci,
rozdysponuje do końca 2013 r. Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego (ŚBBR). W poniedziałek
rusza nabór wniosków do programu.

bEsvxfLp

Blisko 12,4 mln zł z funduszy unijnych na dostosowanie oddziałów przedszkolnych - działających przy szkołach podstawowych - do potrzeb najmłodszych dzieci, rozdysponuje do końca 2013 r. Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego (ŚBBR). W poniedziałek rusza nabór wniosków do programu.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, nadzorujące wykorzystanie funduszy unijnych, wskazało 26 gmin województwa świętokrzyskiego, w których - zgodnie z analizami Ministerstwa Edukacji Narodowej - działa najmniej przedszkoli. O dofinansowanie będą mogły występować samorządy i stowarzyszenia prowadzące szkoły z oddziałami przedszkolnymi, działające na tym terenie.

Pieniądze będą przeznaczone na lepsze wyposażenie funkcjonujących obecnie przy szkołach "zerówek", w których uczą się pięciolatki i sześciolatki. W przyszłości oddziały te będą mogły przyjmować młodsze dzieci - trzylatki i czterolatki.

bEsvxfLr

Jak poinformowała PAP Dorota Hlebicka-Józefowicz z ŚBBR, pieniądze będzie można wykorzystać m.in. na: przygotowanie placów zabaw, zakup zabawek, pomocy dydaktycznych, tablic interaktywnych oraz mebli i urządzeń potrzebnych do wyposażenia klas, toalet i kuchni.

Wsparcie otrzymają przyszkolne "zerówki" z gmin znajdujących się w powiatach: buskim, jędrzejowskim, kazimierskim, kieleckim, koneckim, opatowskim, ostrowieckim, sandomierskim, starachowickim i staszowskim. Jednym z warunków przyznania dofinansowania jest zapewnienie funkcjonowania oddziału przedszkolnego przez minimum dwa lata.

Przedsięwzięcie o wartości ok. 12,4 mln zł będzie finansowane ze środków unijnych, w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Jeden oddział przedszkolny otrzyma maksymalnie ok. 87 tys. zł wsparcia.

Wsparcie finansowe obecnych "zerówek", aby dostosować je na potrzeby młodszych przedszkolaków, wynika z planowanych zmian w systemie oświaty. Zgodnie z koncepcją MEN, od 1 września 2015 r. gminy zostaną zobowiązane do zapewnienia miejsc w przedszkolach wszystkim czterolatkom, a od 1 września 2017 r. - również trzylatkom. (PAP)

bEsvxfLx

ban/ abe/

bEsvxfLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)