Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Pałac Wielopolskich w Chrobrzu nie na sprzedaż

0
Podziel się:

XIX-wieczny zespół pałacowy w Chrobrzu
(Świętokrzyskie) nie zmieni właściciela. Uchwałę o sprzedaży
budowli, podjętą w listopadzie przez radę powiatu w Pińczowie,
unieważnił - jako sprzeczną z prawem - wojewoda świętokrzyski.

XIX-wieczny zespół pałacowy w Chrobrzu (Świętokrzyskie) nie zmieni właściciela. Uchwałę o sprzedaży budowli, podjętą w listopadzie przez radę powiatu w Pińczowie, unieważnił - jako sprzeczną z prawem - wojewoda świętokrzyski.

Starostwo pińczowskie może zaskarżyć decyzję wojewody Bożentyny Pałka-Koruby do sądu administracyjnego, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji - poinformował w piątek PAP radca prawny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach Tadeusz Wołowiec.

Jak przypomniał, 13 kwietnia tego roku wojewoda świętokrzyski przekazał chroberski pałac i 50 ha gruntów - mienie Skarbu Państwa - powiatowi pińczowskiemu na jego potrzeby, m.in. na rozwijanie działalności kulturalnej. W pół roku później radni postanowili ten majątek sprzedać w formie przetargowej.

"Uchwała radnych zapadła wbrew wcześniejszym ustaleniom pomiędzy starostą a wojewodą i to był powód jej zakwestionowania" - powiedział radca prawny wojewody.

Pałac w Chrobrzu to siedziba Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. Prezentowane tam wystawy - m.in. skarbów starożytnych z Doliny Nidy - wywołują rosnące zainteresowanie turystów i wycieczek szkolnych. Dlatego przeciw zamiarowi sprzedaży obiektu protestowali regionalni przewodnicy, archeolodzy a także parlamentarzyści.

Według starosty pińczowskiego Andrzeja Kozery, utrzymanie pałacu będzie kosztować rocznie około 400 tys. zł. Ponadto trzeba pozyskać osiem mln zł na remont pałacowego dachu, dawnego internatu, który mógłby służyć jako hotel oraz na przywrócenie dawnej świetności parkowi.

Eklektyczny pałac chroberski - znany jako Odolany z filmowej adaptacji "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - zbudował w 1850 r. Aleksander hrabia Wielopolski. Znajdują sie w nim: sala balowa z kasetonami, sala myśliwska, kaplica, sala biblioteczna i inne efektowne pomieszczenia.

Rezydencję wzniesioną według planów Henryka Marconiego otacza rozległy park z okazałym platanem i ponad 350-letnią lipą. Po II wojnie budowla służyła szkole rolniczej. (PAP)

mch/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)