Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Podczas weekendu - piknik górniczy w Miedziance

0
Podziel się:

Sympozjum popularno-naukowe oraz warsztaty dawnych technik górniczych i
wyrabiania monet przygotowano w ramach Pikniku Górniczego, który w sobotę i niedzielę odbędzie się
w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance koło Chęcin (Świętokrzyskie).

Sympozjum popularno-naukowe oraz warsztaty dawnych technik górniczych i wyrabiania monet przygotowano w ramach Pikniku Górniczego, który w sobotę i niedzielę odbędzie się w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance koło Chęcin (Świętokrzyskie).

Od XVI wieku do czasów I wojny światowej z pobliskiej góry - Miedzianki - eksploatowano złoża miedzi. W funkcjonującym tu od dwóch lat muzeum, można oglądać minerały, narzędzia i maszyny górnicze. Placówka powstała w budynku, w którym mieściła się szkoła górnicza i administracja urzędu górniczego.

Na sobotę zaplanowano sympozjum, podczas którego naukowcy będą dyskutować o perspektywach i koncepcjach geoturystycznego zagospodarowania okolic Miedzianki.

W niedzielę na placu przed muzeum uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w warsztatach: urabiania skał za pomocą dawnych narzędzi górniczych, ręcznego przebierania rudy i średniowiecznych technik wzbogacania rud. Widzowie będą także mogli samodzielnie wybijać pamiątkowe monety i powlekać je miedzianą powłoką.

Przygotowano również pokaz otrzymywania miedzi metodą elektrolizy oraz prelekcje na temat dawnych ręcznych i mechanicznych sposobów przeróbki i wzbogacania rud.

Podczas pikniku będzie można spróbować górniczych potraw i zwiedzić - bezpłatnie - muzeum górnictwa. Imprezę uświetnią występy artystyczne.

Piknik Miedzianka 2010 organizują: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Chęcinach i Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego. Impreza odbędzie się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Góra Miedzianka jest od 1958 roku rezerwatem przyrody. Masyw - zbudowany z wapieni i dolomitów - pokrywają rzadkie gatunki roślin. Występują tu powierzchniowe i podziemne zjawiska krasowe. Szczyt kryje w sobie około cztery kilometry górniczych korytarzy i dziesięć jaskiń. Znajduje się na trasie szlaku turystycznego z Wiernej Rzeki do Chęcin i szlaku geologicznego.(PAP)

ban/ hes/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)