Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Pokamedulski klasztor w Rytwianach zostanie zrewitalizowany

0
Podziel się:

XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia
Złotego Lasu w Rytwianach (Świętokrzyskie) zostanie
zrewitalizowany dzięki środkom unijnym. Zarząd województwa podjął
w środę decyzję o realizacji projektu "Rytwiańskie dziedzictwo
kulturowe kamedułów - źródłem odnowy Europejczyków".

XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach (Świętokrzyskie) zostanie zrewitalizowany dzięki środkom unijnym. Zarząd województwa podjął w środę decyzję o realizacji projektu "Rytwiańskie dziedzictwo kulturowe kamedułów - źródłem odnowy Europejczyków".

Zgodnie z koncepcją opracowaną w parafii p.w. Zwiastowania NMP w Rytwianach, w pokamedulskiej zabudowie przeprowadzone zostaną prace remontowo-budowalne, a 8-hektarowe otoczenie klasztoru zostanie zagospodarowane - wszystko to w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego UE. Wartość projektu opiewa na 6,2 mln zł - 75 proc. tej kwoty wyłoży UE - poinformował PAP marszałek świętokrzyski, Franciszek Wołodźko.

Według niego, uzasadnieniem dla rytwiańskiego projektu jest z jednej strony konieczność zachowania unikatowego w skali europejskiej pokamedulskiego dziedzictwa kulturowego, a z drugiej - wykorzystanie zabytkowych obiektów na cele kulturalno-społeczne.

Autor projektu, ks. Wiesław Kowalewski, przewiduje wykorzystanie Pustelni Złotego Lasu na szeroką pozareligijną działalność kulturalną, m.in. na zintegrowaną ofertę skierowaną do osób cierpiących na uzależnienia. Ma ona uwzględniać kompleksowe terapie indywidualne i grupowe dla osób uzależnionych.

Ponadto - jak spodziewają się lokalne władze - projekt powinien się przyczynić do wzrostu znaczenia pokamedulskich obiektów kultury jako czynnika stymulującego rozwój społeczno- gospodarczy regionu, zwiększenia międzynarodowego ruchu turystycznego i pomnożenia dochodów gminy.

Klasztor w Rytwianach budowali kameduli włoscy w stylu włoskiego odrodzenia. Kościół poświęcono w 1637 roku. Po kasacie klasztorów w 1819 r. pustelnię oddano oo. reformatom przybyłym z Krakowa, ale w 1864 r. również oni zostali usunięci przez rząd rosyjski. Od tego czasu kościół był filią parafii Staszów. W 2001 r. powstał przy nim Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji "Źródło". (PAP)

mch/ hes/

świętokrzyskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)