Notowania

wiadomości
02.06.2012 06:40

Świętokrzyskie: Pomnik katastrofy smoleńskiej w Kałkowie-Godowie

Pomnik katastrofy smoleńskiej - sylweta tupolewa z żelbetonu ze zdjęciem pary prezydenckiej w drzwiach samolotu - odsłonięty zostanie 24 czerwca obok Golgoty Narodu Polskiego w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomnik katastrofy smoleńskiej - sylweta tupolewa z żelbetonu ze zdjęciem pary prezydenckiej w drzwiach samolotu - odsłonięty zostanie 24 czerwca obok Golgoty Narodu Polskiego w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

Pomnikowa makieta samolotu ma przypominać Tu-154, który z 96 osobami na pokładzie rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Będzie zawierać cząstkę wraku tupolewa i urnę z ziemią z miejsca katastrofy.

Jak zapowiada kustosz sanktuarium infułat Czesław Wala, drzwi w atrapie Tu-154 zastąpi zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną Marią, a okna - portrety zmarłych razem z nimi osób, które były związane z sanktuarium w Kałkowie-Godowie: Przemysława Gosiewskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz i Janusza Kurtyki. Ich żywymi pomnikami mają być posadzone obok "dęby pamięci".

Budowniczowie przyznają, że prawie gotowa już konstrukcja samolotu-pomnika nie odzwierciedla tupolewa. Ks. Wala tłumaczy, że nie chodzi o kształt monumentu, lecz o miejsce pamięci. "Powstaje ono z datków wiernych, którzy akceptują potrzebę upamiętnienia ofiar smoleńskiej tragedii i dają na ten cel cząstkę siebie" - mówi.

Z tych samych pobudek powstało wewnątrz Golgoty Narodu Polskiego Oratorium ofiar katastrofy smoleńskiej. Umieszczono w nim urnę z ziemią z miejsca tragedii, a także tableau z wizerunkami Lecha i Marii Kaczyńskich oraz osób, które zginęły razem z parą prezydencką. Okoliczności śmierci wszystkich przypomina wkomponowany w krzyż wizerunek żołnierza z przestrzeloną głową w objęciach Matki Boskiej oraz kontury mapy Polski i samolotu.

Golgota Narodu Polskiego to wzniesiona z kamieni pięciokondygnacyjna budowla w kształcie góry. We jej wnętrzu mieści się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów, poświęconych najnowszej historii Polski i Polakom, którzy walczyli o wolność ojczyzny i Kościoła - m.in. żołnierzom AK, ofiarom stanu wojennego, ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest także Panteon Chłopów Polskich.

W Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie otacza się troską niepełnosprawnych i chorych. Obok kościoła znajduje się tam m.in. dom seniora, wioska dla inwalidów ruchu i słuchu, a także funkcjonują zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej.

Co tydzień odbywają się w sanktuarium czuwania modlitewne w intencji ojczyzny, które rozpoczęły się siedem dni po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Każdego roku przybywa do Kałkowa-Godowa ok. 600 tys. pielgrzymów. (PAP)

mch/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz