Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Pomoc dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

0
Podziel się:

218 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym skorzysta w tym roku ze wsparcia
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w ramach projektu "Równi lecz różni". Zaoferowano im
liczne formy aktywizacji zawodowej - poinformował we wtorek starosta Zdzisław Wrzałka.

218 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym skorzysta w tym roku ze wsparcia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w ramach projektu "Równi lecz różni". Zaoferowano im liczne formy aktywizacji zawodowej - poinformował we wtorek starosta Zdzisław Wrzałka.

Jak wyjaśnił, do grupy zagrożonych wykluczeniem społecznym zaliczono m. in. osoby niepełnosprawne (75 proc.) korzystające z pomocy powiatowych warsztatów terapii zajęciowej w Zgórsku i Fanisławicach, podopiecznych rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach prowadzi projekt "Różni lecz różni" od 2008 roku. Jego tegoroczna realizacja pochłonie ponad 1,5 mln zł. Niemal 90 proc. kosztów sfinansuje Europejski Fundusz Społeczny.

Dla 44 niepełnosprawnych zaplanowano wyjazdowe szkolenie komputerowe z elementami aktywizacji społecznej i zdrowotnej, a 15 zapewniono usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. Z kolei dla 25 mieszkańców Domu Pomocy Społecznej z Łagiewnik przygotowano wyjazdowe warsztaty manualne skojarzone z terapią społeczną.

W Fanisławicach, w ramach warsztatów terapii zajęciowej, czynna będzie pracownia meblarsko-rzeźbiarska, a warsztat terapeutyczny w Zgórsku rozszerzy ofertę zajęć z witrażownictwa o elementy rękodzieła artystycznego - decoupage.

11 pacjentkom z chorobami nowotworowymi zaproponowano wyjazdowe warsztaty "Jestem pełnowartościową kobietą", połączone z nauką obsługi komputera, zaś kieleckie stowarzyszenie chorych na stwardnienie rozsiane obejmie 25 osób rehabilitacją stacjonarną.

Ponadto, 15 nastolatkom z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, wchodzącym w samodzielne życie, sfinansowano czesne, zajęcia szkolne, zakup pomocy dydaktycznych, kursy nauki zawodu oraz opłaty za internat, akademik lub mieszkanie. Natomiast dla 40 dzieci z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych przewidziano udział w warsztatach terapeutyczno-psychologicznych.

Dodatkowo w ramach projektu funkcjonuje punkt konsultacyjno-doradczy, w którym udzielane są informacje o prawach i przywilejach osób niepełnosprawnych oraz prowadzone są tzw. grupy wsparcia - zajęcia dla dzieci i młodzieży z udziałem psychologa. (PAP)

mch/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)