Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Ponad 1,3 mld euro z UE na inwestycje w ramach programu regionalnego

0
Podziel się:

1,36 mld euro z Unii Europejskiej będą mogły wykorzystać świętokrzyskie
samorządy, przedsiębiorcy i instytucje naukowe na inwestycje realizowane w ramach Regionalnego
Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Władze województwa planują zakończyć prace nad programem
do końca lutego.

1,36 mld euro z Unii Europejskiej będą mogły wykorzystać świętokrzyskie samorządy, przedsiębiorcy i instytucje naukowe na inwestycje realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Władze województwa planują zakończyć prace nad programem do końca lutego.

Samorządy będą mogły wykorzystywać środki z RPO m. in. na dofinansowanie projektów realizowanych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI). Oznacza to, że projekty nie będą realizowane przez pojedyncze samorządy, ale ich partnerstwa - w przypadku ZIT - miejskie obszary funkcjonalne.

W województwie świętokrzyskim działa Kielecki Obszar Funkcjonalny (KOF). Zostaną też wyznaczone cztery OSI - tereny, które da się wyróżnić przez kryteria podobieństw m.in. przyrodniczych, społecznych lub gospodarczych.

Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Grzegorz Orawiec, według założeń obszary strategicznej interwencji będą obejmowały: północną część województwa o charakterze przesyłowym (miasta i powiaty: ostrowiecki, starachowicki i skarżyski), gminy skupione wokół Gór Świętokrzyskich, obszar uzdrowiskowy (okolice Buska-Zdroju i Solca-Zdroju) i najbiedniejsze obszary wiejskie.

Samorządowcy z północy województwa przygotowują projekty, które planują wspólnie realizować; w przyszłym tygodniu przedstawią je zarządowi województwa.

Według informacji uzyskanych przez PAP w Urzędzie Miasta w Skarżysku-Kamiennej, pomysły dotyczą m.in. efektywnego wykorzystania energii, rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz innowacyjnego wykorzystania postindustrialnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego tych terenów.

Z kolei uzdrowiska będą mogły inwestować w infrastrukturę zdrowotną i wodno-kanalizacyjną oraz realizować przedsięwzięcia związane z turystyką uzdrowiskową.

Gminy skupione wokół Gór Świętokrzyskich będą zachęcane do opracowywania projektów wykorzystujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze subregionu.

Natomiast obszary wiejskie będą mogły sięgać po środki unijne na wsparcia przedsiębiorczości, walkę z ubóstwem, edukację oraz na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i dotyczącej gospodarki odpadami.

Jak tłumaczył Orawiec, OSI - w porównaniu z ZIT - umożliwiają dużą większą elastyczność w sięganiu po unijne środki: nie trzeba zawiązywać formalnego partnerstwa samorządów, a poszczególne projekty mogą realizować - w ramach jednego obszaru - wszystkie lub wybrane samorządy.

"W przypadku ZIT wymagane są większe formalności administracyjne, a do realizacji konkretnego projektu musi przystąpić co najmniej połowa parterów" - dodał.

Wiadomo że ok. 70 mln. euro z RPO ma być przeznaczone na inwestycje w granicach Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Zarząd województwa będzie jeszcze analizował, w jakich proporcjach podzielić środki dla Obszarów Strategicznych Interwencji.

Kielecki Obszar Funkcjonalny został powołany 14 stycznia. Prezydent Kielc oraz wójtowie i burmistrzowie 11 okolicznych gmin podpisali wówczas porozumienie ws. realizacji wspólnych przedsięwzięć z unijnym dofinansowaniem.

Poza Kielcami w skład KOF wchodzą Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn oraz Zagnańsk. Obszar powstał według ścisłych kryteriów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Jak poinformował PAP dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii kieleckiego magistratu Marek Pastuszko, trwają "intensywne prace" i rozmowy z partnerami nad przygotowaniem list projektów, które samorządy planują wspólnie realizować.

Jak dodał, Kielce dzięki środkom z kolejnego, unijnego rozdania chciałyby w ramach ZIT nadal doskonalić system komunikacji publicznej. Chodzi m.in. o budowę dworców "przesiadkowych" dla mieszkańców podkieleckich miejscowości, z których dojeżdżaliby busami czy autobusami do pracy i szkół w stolicy regionu. Inne pomysły dotyczą termomodernizacji obiektów publicznych i budowy centrum kształcenia zawodowego.

Wkrótce w mieście i okolicach rozpoczną się badania społeczne, które mają za zadanie zdiagnozować sytuację społeczno-gospodarczą tego terenu, by wyznaczyć dalsze kierunki rozwoju KOF. Jak podkreślił w rozmowie z PAP przedstawiciel zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, nowe zasady ubiegania się o unijne wsparcie w ramach programów regionalnych oraz nacisk na realizację innowacyjnych przedsięwzięć, opartych na powiązaniu badań naukowych z przedsiębiorczością, mają przyczynić się w konsekwencji do wzrostu gospodarczego.

Władze województwa chcą zakończyć regionalne konsultacje w sprawie kształtu RPO do końca lutego. Uzgadniane będą mi. in. także listy projektów, które samorządy mogłyby realizować indywidualnie, w ramach programów krajowych.

W marcu projekt RPO ma być konsultowany w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, tak aby w pierwszym możliwym terminie trafił do uzgodnień w Komisji Europejskiej.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m.in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Obszary Strategicznej Interwencji (OSI) to tereny wyróżniające się zestawem czynników przestrzennych, geograficznych, gospodarczych lub społecznych - będących barierami lub czynnikami potencjalnego rozwoju - wymagające specyficznej, adresowanej do nich interwencji finansowej. (PAP)

ban/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)