Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Powstaje Zakład Odzysku Energii w Sędziszowie

0
Podziel się:

Zakład Odzysku Energii, który z biomasy będzie produkował biowęgiel, buduje w
Sędziszowie (Świętokrzyskie) spółka Fluid S.A. To pierwszy z szeregu zakładów, które mają powstać w
Polsce i na świecie, m.in. w Indonezji.

Zakład Odzysku Energii, który z biomasy będzie produkował biowęgiel, buduje w Sędziszowie (Świętokrzyskie) spółka Fluid S.A. To pierwszy z szeregu zakładów, które mają powstać w Polsce i na świecie, m.in. w Indonezji.

Dyrektor ds. biomasy Piotr Szeremeta poinformował PAP, że opatentowana metoda technologiczna pozwala na przerabianie każdego rodzaju biomasy na biowęgiel marki Fluid.

Zakład w Sędziszowie przerabiać będzie odpady drzewne z pobliskiego tartaku oraz biomasę z własnych plantacji roślin energetycznych, przede wszystkim miskanta olbrzymiego, który jest w naszych warunkach najbardziej wydajną rośliną energetyczną.

Zaznaczył, że firma zachęca okolicznych rolników do zakładania plantacji tej rośliny i oferuje im wieloletnie kontrakty. Według niego miskant rośnie nawet na bardzo słabych glebach i nie wymaga nakładów inwestycyjnych ani nawożenia.

Miskant olbrzymi jest krzyżówką dwóch gatunków miskanta - trawy pochodzącej z Azji. Jego wysokość dochodzi nawet do 4 m. Roślina ta ma małe wymagania glebowe. Biomasa miskanta wykorzystywany jest w celach energetycznych.

Budowa zakładu ruszyła w styczniu, a otwarcie planowane jest na 15 września. W firmie pracę znajdzie ponad 20 osób. Zakład ma produkować 2 tony biowęgla na godzinę. Produkt będzie sprzedawany energetyce oraz w detalu, nadaje się bowiem do kominków.

Trwa certyfikowanie zastosowania biowęgla jako nawozu, szczególnie użytecznego w rekultywacji terenów po szkodach górniczych. Zakład wytwarzać będzie także zieloną energię cieplną - 0,8 MW na godzinę i tzw. zielony prąd - 0,4 MW na godzinę, które zamierza sprzedawać. Sędziszowski zakład jest pierwszym z szeregu takich samych zakładów, które powstaną w Polsce i na świecie. Trwają przygotowania do dwóch inwestycji w kraju: w Środzie Śląskiej i - prawdopodobnie - w okolicy Przemyśla.

Otwarcie tych zakładów planowane jest na 2013 rok. Według dyrektora budowa zakładu "pod klucz" w Polsce kosztuje ok. 20 mln zł. Trwają rozmowy na temat inwestycji w Wietnamie, Indonezji i Malezji. Szeremeta zaznaczył, że w tych zakładach przerabiane będą odpady powstające m.in. podczas produkcji oleju palmowego.

Spółka Fluid działa od 20 lat. Zajmuje się dostarczaniem ekologicznych technologii dla ciepłownictwa i energetyki. W kwietniu 2011 zadebiutowała na giełdzie. (PAP)

agn/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)