Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Powstała internetowa platforma współpracy zagranicznej

0
Podziel się

Internetowa Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej została
zaprezentowana we wtorek przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Specjalna strona
internetowa ma ułatwić międzynarodowe kontakty m.in. biznesu, kultury i nauki.

bEpOoVit

Internetowa Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej została zaprezentowana we wtorek przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Specjalna strona internetowa ma ułatwić międzynarodowe kontakty m.in. biznesu, kultury i nauki.

Strona internetowa dedykowana podmiotom chcącym nawiązać współpracę z zagranicznymi partnerami prowadzona jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Pod adresem spwz.e-swietokrzyskie.pl już znalazły się pierwsze ogłoszenia dotyczące współpracy w ramach projektów, przesłane m.in. z Włoch.

"Chcemy, by była to wirtualna przestrzeń, gdzie pojawią się ogłoszenia, w których różne środowiska będą poszukiwały partnerów do różnych działań - biznesowych, edukacyjnych, kulturalnych - chcemy dotrzeć do tych wszystkich środowisk. To ma być bardzo praktyczny sposób integracji pomysłów. Z czasem będzie rozbudowywana" - powiedział we wtorek PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

bEpOoViv

Jego zdaniem jest to szansa na zgromadzenie w jednym miejscu bazy informacji na temat międzynarodowych projektów. Na stronie znalazły się także pomocne linki do stron międzynarodowych organizacji i sieci współpracy.

Jak powiedział we wtorek PAP dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczyk, internetowa platforma współpracy międzynarodowej jest odpowiedzią na zainteresowanie wielu podmiotów nawiązaniem kontaktów z potencjalnymi partnerami zagranicznymi. "Mamy e-maile, telefony, ale warto, żeby powstała baza wiedzy i miejsce kojarzenia partnerów w jednym miejscu. Najlepszym jest oczywiście internet, stąd pomysł na takie rozwiązanie" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że przy wielu projektach, np. z funduszy norweskich, polskie instytucje muszą znaleźć zagranicznego partnera "dzięki zaprezentowanej dziś stronie będzie po prostu łatwiej" - dodał Kowalczyk.

Na korzyści płynące z takiej strony liczy m.in. położona na południe od Kielc gmina Morawica. Jej wójt Marian Buras zwraca uwagę, że przedsięwzięcie może pomóc w "znalezieniu dojścia" do wielu zagranicznych podmiotów szukających w Polsce miejsc inwestycyjnych. "Jesteśmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, mamy świetne tereny inwestycyjne, trzeba z nimi wyjść na zewnątrz. Każde kolejne narzędzie daje nowe możliwości. Tak jest też z internetową platformą zaprezentowaną przez Urząd Marszałkowski" - zaznaczył.

bEpOoViB

Świętokrzyska Platforma Współpracy Zagranicznej jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce zrealizowanym przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Województwo Świętokrzyskie posiada sformalizowaną współpracę z Regionem Centralnej Finlandii, Obwodem Winnickim na Ukrainie oraz węgierskimi - województwem Komarom-Esztergom oraz regionem Zala. W ramach współpracy projektowej, nieformalnie współpracuje z miastem Tata (Węgry), Velika Gorica (Chorwacja), Uniwersytetem w Uppsali (Szwecja) oraz Regionem Środkowej Danii. (PAP)

mjk/ je/ jbr/

bEpOoViW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)