Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Pracodawcy naruszają przepisy czasu jazdy kierowców

0
Podziel się:

Naruszanie przepisów dotyczących czasu jazdy, postoju, obowiązujących przerw
i odpoczynku kierowców stwierdzili kontrolerzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, podczas
kontroli firm transportowych na terenie województwa świętokrzyskiego.

Naruszanie przepisów dotyczących czasu jazdy, postoju, obowiązujących przerw i odpoczynku kierowców stwierdzili kontrolerzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, podczas kontroli firm transportowych na terenie województwa świętokrzyskiego.

O wynikach kontroli przeprowadzonych w 2010 r. poinformowała w środę podczas konferencji szkoleniowej dla przedsiębiorców z branży transportowej, szefowa inspektoratu Jadwiga Pechta.

Inspektorzy sprawdzili 21 firm - zbadali ponad 27 tys. dni pracy dla 189 kierowców.

Najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością było skrócenie czasu dobowego odpoczynku kierowców - działo się tak w 16 firmach. Np. kierowca, który w dobowym okresie rozliczeniowym powinien odpoczywać przez minimum dziewięć godzin bez przerwy, odpoczywał jedynie przez pięć.

W 13 przypadkach stwierdzono prowadzenie pojazdu dłużej niż 4,5 godziny, bez wymaganej po tym czasie 45-minutowej przerwy.

W 11 firmach inspektorzy zauważyli przekraczanie dziennych limitów jazdy - w jednym przypadku kierowca przekroczył ten czas o prawie 6,5 godziny; w sześciu firmach odnotowano przekroczenie limitu czasu jazdy w dwutygodniowym okresie rozliczeniowym.

Kontrolerzy wydali 20 decyzji o nałożeniu kar na pracodawców, na łączną kwotę ponad 77 tys. zł.

Jednak według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Ruchu Drogowego w Kielcach, coraz więcej właścicieli firm transportowych i kierowców przestrzega przepisów czasu jazdy. W 2002 r. inspekcja nałożyła kary na 70 proc. skontrolowanych pojazdów, obecnie nakłada kary na 20 proc. pojazdów.

Policjant ze świętokrzyskiej drogówki Paweł Herbuś podkreślił, że praktycznie do każdej z przyczyn wypadków, które spowodowali kierowcy autobusów czy ciężarówek, można dodać zmęczenie prowadzącego pojazd, często zaśnięcie za kierownicą.

Psycholog z wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy Małgorzata Met powiedziała PAP, że zmęczenie i stres najbardziej wpływają na przyczyny wypadków spowodowanych przez zawodowych kierowców.

"Stres u kierowców wywołują: praca pod presją czasu, konflikty z uczestnikami ruchu drogowego, z pasażerami, odpowiedzialność za materiały, które przewożą" - wyliczała psycholog.

Państwa Inspekcja Pracy jest jednym z realizatorów Krajowej Strategii Kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązujących przerw i czasu odpoczynku kierowców na lata 2009-2010.(PAP)

ban/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)