Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Przedmioty z więzienia kieleckiego trafiły do muzeum

0
Podziel się:

Do Muzeum Wsi Kieleckiej trafiły pałki, pejcze i bykowce używane przez
gestapo w czasie przesłuchań w więzieniu kieleckim, mieszczącym się przy ul. Zamkowej. Kolekcja
wzbogaci zbiory Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Do Muzeum Wsi Kieleckiej trafiły pałki, pejcze i bykowce używane przez gestapo w czasie przesłuchań w więzieniu kieleckim, mieszczącym się przy ul. Zamkowej. Kolekcja wzbogaci zbiory Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Zbiór eksponatów z czasów II wojny światowej przekazał muzeum Zarząd Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dary są o tyle cenne, że są to przedmioty pochodzące z więzienia kieleckiego. Wśród nich znalazły się m.in. pałki, pejcze i bykowce (rodzaj rzemiennego bicza), używane przez gestapo w czasie przesłuchań aresztowanych w więzieniu kieleckim. Zbiór uzupełniają kubki metalowe i talerz więzienny oraz krzesło z wieżyczki strażniczej więzienia w Kielcach.

"W okresie okupacji niemieckiej do więzienia przy ulicy Zamkowej trafiali również mieszkańcy kieleckich wsi. Wielu z nich zakończyło tam życie. Taki los spotkał również mieszkańców Michniowa aresztowanych w czasie pacyfikacji wsi w lipcu 1943 roku. Dlatego eksponaty można zobaczyć na wystawie w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie" - powiedziała PAP Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zarząd Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zdecydował się na przekazanie eksponatów po nawiązaniu kontaktu z pracownikami placówki dzięki projektowi "Zapisy pamięci", realizowanego przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Od kilku miesięcy trwa nagrywanie wspomnień kombatantów i osób, które przeżyły okupację niemiecką i mogą przekazać potomnym wspomnienia z nią związane.

"Zebraliśmy o wiele szerszy materiał niż zakładaliśmy, teraz trwa jego dopracowanie techniczne. Do końca listopada zostanie wydana płyta z wybranymi wspomnieniami, całość nagrań trafi na naszą stronę internetową martyrologiawsipolskich.pl" - poinformowała Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Projekt "Zapisy pamięci" jest realizowany w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. (PAP)

and/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)