Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Referendum w gminie Obrazów nieważne

0
Podziel się

Tylko 320 osób na prawie 5,5 tys. uprawnionych wzięło w niedzielę udział w
referendum ws. odwołania wójta gminy Obrazów Krzysztofa Tworka. Ze względu na zbyt niską frekwencję
referendum jest nieważne, a wójt zachowa stanowisko.

bEqNLvgB

Tylko 320 osób na prawie 5,5 tys. uprawnionych wzięło w niedzielę udział w referendum ws. odwołania wójta gminy Obrazów Krzysztofa Tworka. Ze względu na zbyt niską frekwencję referendum jest nieważne, a wójt zachowa stanowisko.

Jak poinformował w poniedziałek PAP przewodniczący Gminnej Komisji ds. Referendum Kazimierz Dyka, do urn w niedzielę poszło 320 z 5485 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła zaledwie 5,83 proc. Według protokołów za odwołaniem wójta głosowały 293 osoby.

W wyborach wójta w 2010 roku wzięło udział 2286 mieszkańców gminy. Aby referendum było ważne, do urn w niedzielę musiało pójść 1372 wyborców. Swój głos mieszkańcy gminy mogli oddać w pięciu obwodowych komisjach wyborczych.

bEqNLvgD

Według Dyki, niedzielne referendum w Obrazowie przebiegło spokojnie; nie zgłaszano żadnych incydentów.

8 lipca pełnomocnik grupy inicjatywnej referendum przekazał komisarzowi wyborczemu w Kielcach wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Krzysztofa Tworka ze stanowiska wójta Obrazowa. Inicjatorzy referendum zarzucali wójtowi, że zlikwidował szkołę podstawową w Bilczy, zredukował zatrudnienie w urzędzie gminy; uważali także, że jest niegospodarny.

35-letni Krzysztof Tworek został wybrany na wójta Obrazowa w 2010 roku. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Nasz Region". W pierwszej turze wyborów, do których stanęło czterech kandydatów, zdobył 40,99 proc. głosów. W drugiej turze zagłosowało na niego 1320 mieszkańców, czyli 58,43 proc. uprawnionych do głosowania.

Wiejska gmina Obrazów położona jest we wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie sandomierskim. Mieszka w niej około 6,5 tys. osób. Ponad 90 proc. jej powierzchni stanowią użytki rolne. (PAP)

bEqNLvgJ

mjk/ tpo/

bEqNLvhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)