Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Rok kard. Kozłowieckiego w diecezji sandomierskiej

0
Podziel się:

Rok kardynała Adama Kozłowieckiego (1911-2007) w diecezji sandomierskiej
zainaugurowano w święto Trzech Króli w Sandomierzu. Zapowiedziano cykl spotkań, wykładów i
sympozjów, które mają przybliżyć wiernym postać wielkiego polskiego misjonarza Afryki.

Rok kardynała Adama Kozłowieckiego (1911-2007) w diecezji sandomierskiej zainaugurowano w święto Trzech Króli w Sandomierzu. Zapowiedziano cykl spotkań, wykładów i sympozjów, które mają przybliżyć wiernym postać wielkiego polskiego misjonarza Afryki.

"To nie prawda, że dzisiaj brakuje autorytetów, ludzi, których można by naśladować w ich poświęceniu Bogu, służbie człowiekowi i ojczyźnie. Kardynał Kozłowiecki jest jednym z nich, dlatego warto przyjrzeć się jego życiu i dziełom" - głosi skierowane do diecezjan przesłanie biskupów sandomierskich: ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza i sufragana Edwarda Frankowskiego.

Uroczysta msza koncelebrowana w sandomierskiej katedrze - pod przewodnictwem bpa Nitkiewicza - zgromadziła m.in. krewnych kardynała, przedstawicieli fundacji jego imienia oraz wspólnoty zakonu Jezuitów. Z kolei w Katolickim Domu Kultury o. Stanisław Cieślak i ks. Stanisław Marek zaprezentowali zgromadzonym osobę oraz misyjną działalność ks. Kozłowieckiego.

W programie obchodów przewidziano m.in. uroczystości: 1 kwietnia - uczczenie setnej rocznicy urodzin, 29 kwietnia - dzień pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej, 25 września - jubileuszowa uroczystość w Majdanie Królewskim, 28 września - uczczenie czwartej rocznicy śmierci kardynała.

Zmarły przed czterema laty w Zambii i pochowany w Lusace ks. kard. Adam Kozłowiecki zajmował się edukacją tamtejszych dzieci i młodzieży, organizując im dostęp do oświaty i cywilizacji. Za swoją działalność misyjną został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi i zambijskimi. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy i za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie".

Urodzony w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie) Adam Kozłowiecki był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował tam szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym metropolitą tego miasta. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 roku papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.

Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" buduje formacyjno-edukacyjne centrum misyjne i muzeum swego patrona w Hucie Komorowskiej. Powstaje ono dzięki unijnemu wsparciu, w ramach modernizacji i adaptacji oficyny dworskiej - reliktu zabytkowego zespołu pałacowego rodziny Kozłowieckich. Zrekonstruowana budowla ma się stać centrum pamięci o kardynale.(PAP)

mch/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)