Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na reportaż im. Zbyszka Nosala

0
Podziel się:

Agnieszka Góra z Bełżyc - autorka tekstu "33" - zwyciężyła w trzecim
Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż im. Zbyszka Nosala, organizowanego w tym roku pod hasłem
"Wszyscy jesteśmy ze wsi...". Wręczenie nagród laureatom i promocja zbioru z wybranymi reportażami,
odbędzie się w piątek w Kielcach.

bECiuQUl

Agnieszka Góra z Bełżyc - autorka tekstu "33" - zwyciężyła w trzecim Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż im. Zbyszka Nosala, organizowanego w tym roku pod hasłem "Wszyscy jesteśmy ze wsi...". Wręczenie nagród laureatom i promocja zbioru z wybranymi reportażami, odbędzie się w piątek w Kielcach.

Organizatorem konkursu, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2010 r., jest Ośrodek Kulturalno-Historyczny "Beldonek" - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu.

Jak powiedział w czwartek PAP Adam Ochwanowski z ośrodka, ideą przedsięwzięcia jest upowszechnianie literatury faktu. "Nie ma już praktycznie pism publikujących reportaże, stąd konkurs i różne publikacje z tego typu literaturą, wydawane przez naszą placówkę" - dodał.

bECiuQUn

Jury oceniło 50 prac. Drugą nagrodę przyznano Elizie Leszczyńskiej - Pieniak z Zamościa za reportaż "Widokówka z Werchraty", trzecią - Violetcie Nowakowskiej z Rakowa za tekst "Z lichej ziemi". Wyróżnienia otrzymali: Tadeusz Prusiński z Olsztyna - autor reportażu "Wrota w świat słyszących", Stanisław Zasada z Poznania za tekst "Ten obcy" i Agnieszka Gołębiowska z Kielc za "Pieśni naszych korzeni".

Wręczenie nagród (pierwsza - 3 tys. zł, druga - 2 tys. zł, trzecia - tysiąc zł, wyróżnienia po 500 zł) oraz promocja książkowego wydania nagrodzonych reportaży i części innych tekstów, nadesłanych na konkurs, odbędzie się w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Instytucja jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Konkurs odbywa się co dwa lata. Tegoroczną edycja ogłoszono wyjątkowo, z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy urodzin patrona konkursu.

Zbigniew Nosal (1933-1997) był długoletnim dziennikarzem-reportażystą oraz redaktorem "Słowa Ludu" i "Przemian". Wydał m.in. "Święty Krzyż" (wydanie rozszerzone "Piekło na św. Górze"), "Pieśń o zabiciu", "Komu mała, komu wielka ta wojna", "Ogród Jana Bernasiewicza", "Klechdy świętokrzyskie" oraz tomik wierszy "Kurzy pacierz". (PAP)

bECiuQUt

ban/ ls/

bECiuQUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)