Notowania

wiadomości
17.10.2013 17:09

Świętokrzyskie: Starosta kielecki kandydatem na szefa PO w regionie

Starosta kielecki Zdzisław Wrzałka wystartuje w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. Będzie kontrkandydatem obecnej szefowej struktur partii w regionie, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Starosta kielecki Zdzisław Wrzałka wystartuje w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. Będzie kontrkandydatem obecnej szefowej struktur partii w regionie, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz.

Zjazd regionalny partii, na którym ma zostać wybrany przewodniczący, odbędzie się w Kielcach 21 października.

Wrzałka - starosta kielecki od 2010 r. - na początku miesiąca został po raz czwarty szefem struktur PO w powiecie ziemskim kieleckim. To największa organizacja ugrupowania w województwie świętokrzyskim; liczy ok. 400 osób.

Starosta zdecydował się kandydować na szefa PO w regionie, bo uważa, że osoba, która jest "na miejscu", lepiej przygotuje struktury partyjne do "maratonu wyborczego" w Polsce (w 2014 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i samorządowe; w 2015 r. - prezydenckie i parlamentarne).

"Trzeba włożyć wiele sił w te przygotowania, trzeba jeździć po regionie, a parlamentarzyści niekoniecznie na te sprawy mieliby czas. Na pewno mieliby w tym swoją rolę, zabiegając o sprawy regionu, ale jeżeli chodzi o struktury partii, lepiej będzie, jeśli zarządzający nimi będzie na miejscu" - powiedział w czwartek PAP Wrzałka.

W jego opinii obecna szefowa świętokrzyskiej PO dużo pracuje na rzecz regionu i partii, ale nie są to do końca wystarczające działania. "Trzeba na pewno dużo więcej czasu poświęcić budowaniu list wyborczych, to ciężka praca, a nasz region jest szczególny. Tu notowania Platformy są poniżej średniej krajowej" - dodał.

Wrzałka uważa również, że trzeba odbudować struktury PO w niektórych powiatach, głównie na południu regionu, gdzie działalność partii "niemal zanikła". Pokreślił też, że dobrze czuje się w pracy w terenie, zna lokalne środowiska m.in. dzięki temu, że w latach 2006-2010 pełnił funkcję wicemarszałka województwa świętokrzyskiego.

Okła-Drewnowicz powiedziała PAP, że decyzja starosty była dla niej zaskoczeniem. "Moją decyzję o ponownym kandydowaniu podjęłam wspólnie ze wszystkimi szefami struktur powiatowych Platformy" - dodała posłanka. Podkreśliła, że zawsze zależało jej na konsolidacji partii.

Przypomniała, że w 2009 r. objęła stanowisko komisarza PO w regionie (władze krajowe rozwiązały wówczas regionalne struktury ugrupowania) po czasie, gdy w partii było wiele konfliktów i problemów. "To była bardzo trudna rola, udało mi się ten region ułożyć, ale dzięki współpracy z ludźmi. Potem podejmowaliśmy się wszystkich wyzwań z sukcesem" - dodała.

Jako przykład podała m.in. zdobycie pięciu mandatów w wyborach do Sejmu w 2011 r. i wprowadzenie dwóch przedstawicieli do zarządu województwa. "Fundamentalna, organiczna praca przynosi efekty, musi być współpraca między członkami, szefami powiatów, parlamentarzystami. Budowanie i spokój - to jest to, co gwarantowałam i gwarantuję" - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Szefowa świętokrzyskiej PO dodała, że zawsze ważne były dla niej sprawy regionu, które załatwia się m.in. poprzez kontakty w Warszawie. "Jesteśmy regionem, który się buduje. Jako partia i parlamentarzyści musimy pomagać skracać dystans w stosunku do innych regionów. To dla mnie misja do wykonania" - podkreśliła.

W jej opinii Wrzałka powinien pracować nad tym - przy wsparciu jej i innych działaczy PO - aby wyniki najbliższych wyborów samorządowych były korzystne dla PO w tych gminach powiatu kieleckiego, gdzie partia nie uzyskała dużego poparcia w wyborach w 2010 r.

W poniedziałkowym zjeździe świętokrzyskiej PO weźmie udział 298 delegatów. Oprócz przewodniczącego, będą wybierali radę regionu i delegatów na kongres krajowy. PO w regionie liczy obecnie ok. 1500 członków. (PAP)

ban/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz