Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Starosta opatowski odwołany i powołany z powrotem

0
Podziel się:

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk został na czwartkowej sesji rady
powiatu odwołany, a następnie ponownie powołany na stanowisko. Odwołania go z tej funkcji domagało
się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk został na czwartkowej sesji rady powiatu odwołany, a następnie ponownie powołany na stanowisko. Odwołania go z tej funkcji domagało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

CBA zarzuciło staroście opatowskiemu naruszenie przepisu ustawy tzw. antykorupcyjnej. Ustalono, że posiadał on udziały w dwóch spółkach. Wysokość udziałów przekraczała 10 proc. wartości kapitału zakładowego spółek, co stanowiło naruszenie zakazu ustawy.

CBA wystąpiło do rady powiatu o odwołanie starosty ze stanowiska. Odwołanie starosty pociąga za sobą odwołanie całego zarządu powiatu. Rzeczniczka starostwa Agnieszka Kukiełka-Staszewska poinformowała PAP, że rada powiatu w czwartek odwołała zarząd, a następnie powołała go w tym samym składzie. Dodała, że starosta nie ma już żadnych udziałów w obu spółkach, których dotyczy sprawa. Za powołaniem Włodarczyka na stanowisko starosty zagłosowało 14 radnych, a przeciwko było dwóch.

Wicestarostę i dwie członkinie zarządu poparło 16 radnych, a jedną z członkiń - 14. Według przewodniczącego rady powiatu Zbigniewa Wołcerza starostę poparło nawet więcej radnych niż przy pierwszym wyborze. Jego zdaniem wynik głosowania pokazuje, że radni dobrze oceniają pracę i starosty, i całego zarządu.

Dodał, że ponowne powołanie starosty jest zgodne z prawem. Rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda powiedziała PAP, że wydaje się, iż z formalnego punktu widzenia takie działanie nie jest sprzeczne z przepisami. Uchwała rady będzie jeszcze oceniana, gdy trafi do urzędu wojewódzkiego.

Kontrolę przestrzegania przez starostę opatowskiego przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne agenci CBA przeprowadzili w kwietniu. Ustalono, że starosta posiadał udziały w dwóch spółkach z siedzibą w Bidzinach. Wysokość tych udziałów przekraczał 10 proc. wartości kapitału zakładowego spółek, co stanowiło naruszenie zakazu, o którym mowa w art. 4 pkt 5 ustawy - podał rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Po ujawnieniu wyników kontroli CBA starosta i przewodniczący rady powiatu wystosowali stanowisko, z którego wynika, iż Włodarczyk nie był świadomy tego, że jako starostę obowiązuje go zakaz, o którym mowa w przepisach ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

W stanowisku napisano, że starosta przedstawił oświadczenie majątkowe, w którym wykazał posiadanie w dwóch spółkach udziałów o wartości 30 tys. zł i 20 tys. zł. Zaznaczono, że oświadczenie było zgodne z prawdą. Ustawa tzw. antykorupcyjna określa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne, m.in. członków zarządów powiatów.

Art. 4 ustawy mówi m.in., że osoby te nie mogą posiadać w spółkach prawa handlowego udziałów przedstawiających więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego. Z art. 5 tej ustawy wynika, że naruszenie zakazów przez osobę będąca członkiem zarządu powinno skutkować jej odwołaniem przez właściwy organ w ciągu miesiąca od uzyskania informacji na temat naruszeń ustawy. (PAP)

agn/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)