Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Szkolni koledzy uczcili pamięć gen. Buka

0
Podziel się:

Z inicjatywy szkolnych kolegów, tablicę poświęconą pamięci dowódcy Wojsk
Lądowych gen. Tadeusza Buka odsłonięto w piątek w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza
Słowackiego w Kielcach. Generał, który zginął w katastrofie smoleńskiej, był absolwentem tej
szkoły.

Z inicjatywy szkolnych kolegów, tablicę poświęconą pamięci dowódcy Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka odsłonięto w piątek w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Generał, który zginął w katastrofie smoleńskiej, był absolwentem tej szkoły.

Tablicę odsłonił dr Cezary Jastrzębski, który cztery lata siedział z Bukiem w jednej ławce, oraz dwie siostry generała. Jastrzębski podkreślił, że na uroczystość przybyła cała klasa, oprócz nielicznych, którzy są w Kanadzie czy USA, albo nie ma z nimi kontaktu. Na tablicy umieszczono napis "Per aspera ad astra".

"Wszyscy pamiętamy Tadka, jako wyjątkowego kolegę. Miał silny charakter. Zawsze lubił przewodzić. Muszą się strzec zastępy anielskie, bo jeszcze nie raz poczują jego zdecydowanie w wydawaniu poleceń" - mówił ze wzruszeniem na uroczystym apelu przyjaciel generała.

Według szkolnego kolegi, Buk pochłaniał wiedzę, pasjonował się historią, miał zdolności językowe, lubił żartować. Zawsze postępował prospołecznie i altruistycznie. Jastrzębski zaapelował do uczniów, by otaczali się takimi jak Buk, nieustannie wierzyli w młodzieńcze ideały, nie poddawali się przeciwnościom losu, zmieniali świat na lepsze, nigdy nie byli obojętni.

"Był diamencikiem wśród wszystkich generałów Wojska Polskiego, był wybitnym dowódcą. Gdy waliła się sytuacja w Iraku, kiedy ósma zmiana była pod ciosami rebeliantów, ściągnąłem Tadka Buka z Afganistanu i skierowałem go do Iraku. Tadeusz w ciągu trzech miesięcy sytuację opanował, doprowadził do właściwej relacji. Wśród dziesięciu dowódców zmian w Iraku, Tadek był najlepszy" - oznajmił były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Dodał, że Buk był bardzo krnąbrnym podwładnym, miał zawsze swoje zdanie, a jego pomysły były niezwykle twórcze.

Gen. Tadeusz Buk urodził się w grudniu 1960 roku w Mójczy koło Kielc. Służbę w wojsku rozpoczął w 1984 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, studiował też na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, ukończył również podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA. Służył m.in. w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym oraz 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej.

12 marca 1999 roku to właśnie ówczesny major Buk dokonał podniesienia polskiej flagi podczas uroczystości przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w audytorium Biblioteki Harry'ego Trumana w Independence w stanie Missouri.

W 1999 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W latach 2002-2005 dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2005 roku wyznaczony został od pełnienia obowiązków zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. W styczniu 2007 roku skierowany był do wykonywania zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie na stanowisku zastępcy dowódcy Dowództwa Koalicyjnego.

Był dowódcą dziewiątej - przedostatniej zmiany - Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2007-2008). Na stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych został powołany przez prezydenta we wrześniu 2009 roku. Żołnierze mówili o nim "Buk wojny".

Od listopada imię generała nosi Szkoła Podstawowa w Mójczy.(PAP)

agn/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)