Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: W 2012 roku zarejestrowano 9 nowych tradycyjnych produktów

0
Podziel się:

Żabieckie gały, czosnek wójczański, kaszanka szarbianka to niektóre z listy
dziewięciu tradycyjnych produktów zarejestrowanych w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim.
Obecna lista liczy 58 pozycji.

Żabieckie gały, czosnek wójczański, kaszanka szarbianka to niektóre z listy dziewięciu tradycyjnych produktów zarejestrowanych w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim. Obecna lista liczy 58 pozycji.

Jak przyznała w rozmowie z PAP Barbara Kubiec-Govender z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, wpisanie na listę produktów tradycyjnych nadal nie przekłada się na natychmiastowe zwiększenie popularności konkretnego produktu. "Zauważamy jednak wzrost świadomości i wiedzy konsumentów na temat produktów regionalnych, a to oznacza, że idea ta zaczyna spełniać swoją rolę" - przyznała.

Większość produktów zarejestrowanych w 2012 roku, pochodzi z południowej, typowo rolniczej części województwa. Głównie z powiatów pińczowskiego, buskiego i kazimierskiego.

Wśród produktów zrejestrowanych w tym roku znalazły się m.in. "żabieckie gały" , których podstawowe surowce to: surowe ziemniaki i mąka pszenna. "Gały" to rodzaj ziemniaczanych klusek ze zwartej, miękkiej, i lepkiej masy przygotowanej z surowych, utartych ziemniaków, mąki oraz jajek.

"Tradycja przygotowania tego prostego dania sięga jeszcze czasów zaboru rosyjskiego, kiedy mieszkańcy musieli przeżyć trudny czas tzw. przednówka. A że ziemie były urodzajne w ziemniaki, stanowiły ważny element kuchni chłopskiej" - napisano w oficjalnej charakterystyce dania

Innym produktem zarejestrowanym w 2012 roku jest "czosnek wójczański". Jest to charakterystyczne warzywo rosnące na terenie Garbu Wójczańsko - Pińczowskiego na Ponidziu. Główka czosnku ma nieregularny kształt z wyraźnie zarysowanymi przegrodami, które ściśle przylegają do siebie. Całość otoczona jest wielowarstwową łuską.

Na liście, na której przeważają głównie produkty rolne znalazł się także produkt cukierniczy - pączek opatowski. Jest to produkt o stosunkowo krótkiej tradycji. Jest wypiekany w jednej z cukierni w Opatowie od 1966 roku.

W 2012 roku na liście produktów tradycyjnych znalazła się także kaszanka szarbianka, kiełbasa pacanowska, skalbmierskie ogórki kiszone, suszona damacha (śliwka) z Ponidzia oraz szynka z Broniny (miejscowości w powiecie buskim).

Do tej listy, już w 2013 roku dołączyły kolejne cztery produkty. Wśród nich zanalazły się burocorz bogoryjski - rodzaj pieczywa o charakterystycznym smaku i długiej trwałości, pasztetowa radoszycka, wyrabiana od pokoleń w miejscowości Radoszyce w powiecie koneckim, udziec dworski z Kunowa (powiat ostrowiecki) oraz masło chmielnickie.

Jak powiedział PAP prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku (pow. kielecki), Jacek Bracichowicz, masło chmielnickie nie jest produktem masowym. Jest wyrabiane w dość długim, dwudniowym cyklu produkcyjnym, dzięki czemu ma charakterystyczny smak i zapach. "Ta technologia nie zmieniła się od czasów międzywojennych. Dla podkreślenia tradycji i naszej receptury zdecydowaliśmy się na wpisanie na listę" - dodał.

Lista produktów tradycyjnych województwa świętokrzyskiego, w styczniu 2013 roku liczyła 58 pozycji. (PAP)

mjk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)