Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: W Seceminie odnowiono miejsce po fortalicji Szafrańców

0
Podziel się

W Seceminie (Świętokrzyskie) zakończyły się prace nad zagospodarowaniem
kopca po fortalicji rodu Szafrańców - wieloletnich właścicieli miejscowości. Zdaniem wójta, warta
ponad milion zł inwestycja to wyraz szacunku do bogatej historii dawnego miasta.

bErUhJdx

W Seceminie (Świętokrzyskie) zakończyły się prace nad zagospodarowaniem kopca po fortalicji rodu Szafrańców - wieloletnich właścicieli miejscowości. Zdaniem wójta, warta ponad milion zł inwestycja to wyraz szacunku do bogatej historii dawnego miasta.

"W przeszłości ten teren był bardzo zaniedbany, fosa była zarośnięta, przed laty odprowadzano tam nawet ścieki. Teraz to miejsce zmieniło się nie do poznania" - powiedział PAP wójt gminy Secemin Sławomir Krzysztofik.

Tymczasem, jak przekonują historycy, położony nieopodal secemińskiego rynku kopiec, otoczony fosą to jedyna pozostałość po siedzibie rodu Szafrańców, którzy otrzymali miejscowość w 1395 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Jest to także najstarsza część miejscowości.

bErUhJdz

"Zaznaczyliśmy na powierzchni wszystkie wcześniejsze fragmenty fundamentów, które przetrwały do dziś. Sama fosa została oczyszczona, umocniono skarpy, przerzucono przez nią most. Wytyczyliśmy wokół ścieżki. Całość jest oświetlona" - zachwalał wójt Krzysztofik.

Odnowienie kopca poprzedziły długotrwałe prace archeologiczne. "Dziś wiemy, że oprócz dworu stała tutaj wieża zamkowa. Niestety jej wyglądu możemy się tylko domyślać. Próbę jej graficznej rekonstrukcji zamieściliśmy na jednej z tablic" - powiedział Krzysztofik.

Jak przyznał w rozmowie z PAP wójt Secemina, jego marzeniem jest to, by turyści jadący trasą Częstochowa - Kielce, zatrzymywali się, choć na dwie godziny, w jego miejscowości. "Dzięki ścieżce edukacyjnej i licznym informacjom można naprawdę dobrze poznać przeszłość dawnego miasta" - powiedział. Secemin był bowiem w przeszłości, za sprawą wspomnianych Szafrańców, jednym z najważniejszych ośrodków reformacji i kultury w tej części Rzeczypospolitej.

Inwestycja kosztowała ponad milion złotych, większość środków pochodziła z funduszy unijnych. W przyszłym roku władze gminy Secemin planują gruntowną rewitalizację rynku, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

bErUhJdF

Położony na zachodnim skraju województwa świętokrzyskiego Secemin zamieszkuje dziś około 1,4 tys. mieszkańców. Obecnie jest siedzibą gminy należącej administracyjne do powiatu włoszczowskiego. W przeszłości jednak Secemin, obok pobliskiego Kurzelowa, był jednym z najważniejszych miast w tej części Polski.

Istnieją spory co do daty przyznania Seceminowi praw miejskich. Spora grupa historyków mówi o lokacji z czasów Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, inni wskazują na dokument Władysława Jagiełły z 1401 roku. Miejscowość przestała być miastem w 1869 roku w wyniku decyzji władz carskich. (PAP)

mjk/ abe/

bErUhJea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)